Soğan üreticilerinden ihracat protestosu

Ticaret Bakanlığı’nın kararıyla patates ve soğana getirilen ihracat kısıtlaması üreticileri isyan ettirdi. Ürünün ellerinde kaldığını belirten üreticiler, ihracat yasağının kaldırılmasını istiyor
Tokat, Amasya, Yozgat ve Çorum’dan soğan üreticileri, Çorum’un Alaca ilçesinde hükümetin tarım politikasını protesto için eylem yaptı. Alaca Buğday Pazarı’nda toplanan yüzlerce soğan üreticisi, traktörleriyle Cumhuriyet Meydanı’na giderek, basın açıklaması yaptı.
Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’yi istifaya çağıran soğan üreticileri, ihracat yasağı nedeniyle ellerinde kalan tonlarca soğanın çürümeye başladığını belirterek, “Bunun hesabını kim verecek?” diye sordular. Soğan ihracatına yeniden izin verilmesini talep eden üreticiler, seslerini duyuracak hiçbir yetkili bulamadıklarını anlattılar.
Dış ülkelerle ihracat konusunda binlerce tonluk anlaşma yaptıklarını hatırlatan soğan üreticileri, Tarım Bakanlığı’nın aldığı karar nedeniyle ortada kaldıklarını ifade ettiler.
ÇORUMDA 200 BİN TON SOĞAN VAR
Üreticilerden Osman Kılıç, Tarım Bakanılığı’na seslerini duyuramamaları halinde eylemlere devam edeceklerini söyledi. Deprem bölgesine bir kamyon soğan göndereceklerini de açıklayan Kılıç “Türkiye’de üretim politikası yok. ÇKS kayıtlarında Alaca İlçemizde 12 bin ton soğan görünüyor. Bu istatistiklerin yanlış olduğunu ifade ederek bizde diyoruz ki Alaca’da 50 bin ton soğanımız var. Çorum ve İlçelerinden 200 bin ton soğan var. Yarın bu kadar soğan çöpe döküldüğü zaman yetkililerimiz o zaman ne diyerek çok merak ediyoruz. Üretim az olur, hastalık olur, yağmur olur, dolu olur, depoda ürün az olur o zaman da biz terörist ilan ediliriz. Mal yok olur terörist oluruz, mal çok olur bu defa kapılar kapanır. Ne olacak biz çiftçilerin hali. Bir aydır soğanlarımı satamadığım için borçlarımı ödeyemiyorum. Traktörlerimizin hepsi bankalara kredili” dedi.
Köylerde üretim yapacak gençlerin kalmadığına işaret eden Kılıç,  geçen yıl tonuna 3200 lira fiyat biçilen nohuta bu yıl sadece 3250 lira verildiğini söyled.
Bütün soğan üreticilerinin zor durumda olduğunu vurgulayan üreticilerden İbrahim Eker de, “Tarım Bakanlığı, patateste olduğu gibi soğanda da hatalı bir politika izleyerek, çiftçiyi  zor duruma düşürdü. Soğanlarımız depolarımızda çürümeye yüz tuttu. Çiftçimiz traktör almak için banka kredisi kullandı. Şu anda banka kredilerimizi ödeyemez hale geldik” açıklamasını yaptı.
‘ÜRÜNÜN ÜÇTE İKİSİ ÇÖP OLUR’
Soğan üreticisi Ahmet Aköz ise fiyatı düşük tutmak için ihracat kapısını kapatmakla çiftçilerin iflasa sürüklendiğini ifade etti ve ekledi: “Soğan ve patates ihracatı kapatıldı ama bu ürünün yenisinin çıkmasına 2 ay var. 2 aya kadar bu soğanlarımız ihraç edilmezse ürünlerimizin üçte ikisi çöp haline gelecek. Şu anda yurt dışından talep varken bu ürünlerimizin yurt dışına gönderilmesi lazım.”