Sırbistan’a götürülen işçiler, hakları verilmeden sınır dışı edildi

Sırbistan’da turist vizesiyle çalıştırılan işçilerin bazıları maaşları ödenmeden sınır dışı edildi, bazıları da kaçak durumuna düştü. İşçiler, “Bizi köle gibi çalıştırıp kapı dışarı ettiler” dedi

Asfa Grup ve Enka/Soha Boşnak firmaları tarafından Türkiye’den Sırbistan’ın Kraljevo şehrine askeri lojman inşaatında çalıştırılmak üzere götürülen işçiler, turist vizesiyle 3 ay boyunca çalıştırıldı, hakları ödenmeden sınır dışı edildi. İşçilerin bazıları ise çalışma izinleri iptal edildiği için bulundukları ülkede kaçak durumuna düştü. Sırbistan’da kalan işçiler, yaşadıklarını gönderdikleri mektupta anlattı. Sınır dışı edilen işçiler ise Levent’te bulunan Sırbistan Konsolosluğu önünde eylem yaptı.

Sırbistan’daki işçiler, “Türkiye medyasına” başlığıyla gönderdikleri mektupta süreç hakkında şu bilgileri verdi:

“22 Eylül’de 12 işçi arkadaşımla ASFA ve ENKA aracılığıyla, pandemi döneminde canımızı hiçe sayarak ekmek parası kazanmak için geldik. Uçak bileti için pasaport fotoğraflarımızı isteyince gerekli evrakları alıp almadıklarını sorduk, her şeyi hallettiklerini, eksiklerin 10 gün içinde tamamlanacağını söylediler. Çalışmaya başladık ve 10 günlük süre doldu. Ama sürekli bizi oyaladılar. 3 ay boyunca turist vizesiyle çalışmak zorunda kaldık. Bu süre içerisinde Türkiye’den işçi getirmeye sürekli devam ettiler.”

“Tehdit ettiler”

Çalışma koşullarının da kötü olduğunu ifade eden işçiler, “Yemekleri yenmiyor. Botlarımız delik, ayaklarımız su içinde. Yağmur çamur demeden bizi işe çıkardılar. Çıkmak istemediğimizde ise bizi önce psikolojik baskıyla ve sürekli çalışma iznimiz olmadığı için bir kuruş vermeden kapı dışarı atmakla tehdit ettiler. Bize ‘Bilet dahi almadan, valizlerinizi sürüye sürüye yaklaşık 300 kilometre yolu yürüyerek göndeririz’ dediler. Biz de alın terimiz ve çocuk çoluğun rızkı için, bu ülkeye geldiğimiz için sesimizi çıkaramadık ve çalışmak zorunda kaldık” dedi.

Konsolosluk “Geçmiş olsun” dedi

3 ay sonra kendilerine 15 günlük ücret ödendiğini belirten işçiler, şöyle devam etti:

“Çok mağduruz. Ailelerimiz Türkiye de korku ve endişe içinde. Biz de burada korku ve endişe içerisindeyiz. Turist vizemiz doldu. Her an sınır dışı edilmek üzereyiz. Haklarımızı vermeden bizi sınır dışı edecekler. Burada insanları 3 ay köle gibi çalıştırıp sonra sokağa atıyorlar. Biz Türkiye vatandaşı olarak Sırbistan Belgrat Türk Konsolosluğunu aradık. Onlar da bize oturum, çalışma izni olmadığından ve İŞKUR üzerinden gelmediğimiz için yardımcı olmayacaklarını söyleyip ‘Geçmiş olsun’ dedi.”

Sırbistan Konsolosluğu önünde eylem

Sırbistan Konsolosluğu önünde eylem yapan işçiler, köle gibi çalıştırılıp, sokağa atıldıklarını belirtti ve işçilerin gönderdiği mektup okundu.

Tepkilerini kısa süreli oturma eylemi yaparak gösteren işçiler daha sonra konsolosluk önünden ayrıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here