Sinn Féin: Leyla Güven derhal serbest bırakılsın

Sinn Féin Yasama Meclis Üyesi Martina Anderson, partisi adına yaptığı bir çağrıyla 22 yıl 3 ay hapis cezası alan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in derhal serbest bırakılmasını talep etti.

İrlanda Cumhuriyetçi partilerinden Sinn Féin Yasama Meclis üyesi Martina Anderson, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in 22 yıl 3 ay hapis cezası verilerek tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Anderson, açıklamasında “Leyla Güven’e verilen ceza tamamen politik saiklerle verilmiştir ve Leyla Güven barış sürecinde katkıda bulunmak için Abdullah Öcalan ile birlikte derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

‘Leyla Güven ve Abdullah Öcalan serbest bırakılsın’

Anderson tarafından yapılan açıklama şöyle: “Eski HDP Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı ve 2018’deki açlık grevini başlatan Leyla Güven’in tutuklandığını öğrenmek benim için büyük bir şok oldu. Leyla Güven Kürt halkı için özerklik kampanyasına katılımından kaynaklanan 18 sahte ve siyasi gerekçeli suçlamayla cezalandırıldı.

Güven daha önce de tutuklanmış ve Kürt siyasi lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için çağrı yapmak amacıyla açlık grevine başlamıştı. Ardından ise binlerce tutuklu açlık grevine katılmıştı. Arkadaşım Leyla açlık grevindeyken onu Diyarbakır’daki evinde ziyaret etmiş, onurlu duruşu, kararlılığı ve cesaretinden çok etkilenmiştim. Leyla Güven’e verilen ceza tamamen politik saiklerle verilmiştir ve Leyla Güven barış sürecinde katkıda bulunmak için Abdullah Öcalan ile birlikte derhal serbest bırakılmalıdır.”

Martina Anderson kimdir?

Açlık grevi eylemi sırasında Leyla Güven’i evinde ziyaret eden Anderson, 1986 yılında IRA üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanarak 13 yıl cezaevinde kaldı. IRA gençlik hareketi içerisinde yer alan Anderson, cezaevinde kaldığı dönemde birçok açlık grevi eylemine de katıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here