Sinbo işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Sendikal faaliyetleri nedeniyle zorla ücretsiz izne çıkarılan Sinbo işçilerinin fabrika önündeki eylemleri sonuç verdi. Haklarını alan işçiler Pazartesi günü işbaşı yapacak

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’na (TOMİS) üye oldukları için işten çıkarılan ve işten çıkarıldıktan sonra Sinbo firmasına ait Haramidere fabrikası önünde çadır direnişinde bulunan işçilerin eylemi sonuç verdi. 11 Eylül’den bu yana ücretsiz izne çıkarılan 6 işçi 18 Kasım’da başladıkları eylemlerinin 31’inci gününde taleplerinin karşılanması üzerine direnişlerini sonlandırdı.

Pazartesi işbaşı yapacaklar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden birkaç müfettişin “Direniş Çadırı”na gelerek kendileri ile konu hakkında bilgi istediklerini aktaran TOMİS Yönetim Kurulu Üyesi Onur Eyidoğan, müfettişlere başından beri yaşanan hukuksuzlukları anlattıklarını kaydetti. Ardından müfettişlerin fabrika yönetimi ile görüşmek üzere fabrikaya gittiğini ve 4 saat boyunca görüştüklerini paylaşan Eyidoğan, görüşmenin ardından ise müfettişlerin tekrardan yanlarına gelerek, fabrika yönetiminin yaşanan hak kayıplarını giderme sözü verdiğini aktardığını söyledi. Eyidoğan, “Sonrasında işçilerin hak kayıpları, ücretleri yatırıldı. Ayrıca işçiler, Pazartesi işbaşı da yapacaklar” dedi.

‘Mücadeleye devam’

Müfettişlerin durumu takip etmek için Çarşamba günü tekrardan fabrikaya geleceklerini söylediklerini aktaran Eyidoğan, “Herhangi bir soruna yaşanıyor mu, yaşanmıyor mu gelip takip edecekler. Hem basın yoluyla hem kamuoyunun duyarlılığı hem de Meclis’te verilen soru önergeleri ile mücadelemiz kazandı. Ortak bir kazanım oldu. Bizler bu tür haksızlıklara karşı her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü sermayeye muazzam teşvikler veriliyor ancak işçiler sefalet içinde bırakılıyor. Bugün bizim direnişimiz kazanımla sonuçlandı ancak birçok işçi hakkı için direniyor. Onların hakkı içinde direnmeye devam edeceğiz. Onlarla olacağız. AKP-MHP iktidarı tarafından getirilen ‘Ücretsiz izin yasası’ kaldırılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu daha başlangıç mücadeleye devam” mesajı verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here