Seyahat izni vermeye yetkili olanlar tatil için eş, dost, akraba kontenjanı açmış

Salgın herkesi eşit duruma getirmemiş. Bodrum Belediye Başkanı seyahat izninin nasıl kullanıldığını anlattı.
Havaların ısınmasıyla birlikte tatil imkanına sahip olanlar turizmi ile ünlü yerlere gitmenin yollarını arıyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, seyahat izni verme yetkisine sahip olan yetkililerin tanıdıklarına izin belgesi verdiğini söyledi.
Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’yla konuşan Aras, seyahat yasağının ‘izin verme yetkisine haiz tanıdıklar’ ve ‘VIP araç kiralama şirketleri tarafından delindiğini’ dile getirdi. Aras bu yöntemleri, İstanbul’dan gelenlerden duyduklarını belirtti.
Sarıkaya’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

‘Çakar lambalı araçlar gibi…’

“Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın aktardığına göre özel kiralama, VIP yolcu taşıma hizmeti veren bazı şirketlerin araçlarına kentte sıklıkla rastlanır olmuş.
Aras, bir de İstanbul’dan bazı kişilerin yazlıklarında kalmak üzere ilçesine geldiklerini görünce sorup soruşturmuş.
Karşısında bayramda Bodrum’a akın olmasının gerisindeki nedeni öğrenmiş…
“Kimsenin aklına gelebilecek şeyler değil bunlar” diye başladı, devamını getirdi:
“İstanbul’dan gelenlerden duyduk; madem VIP araç kiralama şirketleri kendileri ile seyahat edilmesi halinde seyahat yasağını delip izin belgesi almanın yolunu bulmuşlar. VIP araç kiralama şirketlerine gideceği yerin adresi, TC kimlik numarası ve bilgilerini gönderiyorlarmış. Şirket de seyahat serbestisi için gereken izinleri aldıktan sonra İstanbul’dan kapılarının önünden müşteriyi alıp, Bodrum’a kadar getiriyormuş. Çoğu bu yolla gelmiş. Bazıları da izin verme yetkisine haiz tanıdık bildik makam sahiplerinden edinmiş…”
Bir zamanlar İstanbul’da çakar lambalı araçlar gibi, şimdi de anlaşılıyor ki çakar izinli VIP’ler çıkmış…”