‘Şeref aylığı’ kararlarına CHP’den tepki: Mahkeme aynı, dava aynı, sadece Yerlikaya farklı

Sahte diploma iddiasıyla gündeme gelen Hamza Yerlikaya’nın kardeşi  Muttalip Yerlikaya, uluslararası derecesi olan sporculara tahsis edilen ‘şeref aylığından’ yapılan kesintilerin iadesi için açtığı davayı kazandı. Bir diğer milli sporcu Nuri Zengin’in aynı mahkemede yaptığı ‘şeref aylığı’ başvurunun reddedildiğine dikkat çeken CHP’li Mustafa Adıgüzel “Mahkeme aynı, hakimler, kanun, dava aynı. Sadece Yerlikaya farklı” dedi.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Üyesi Hamza Yerlikaya’nın sporcu kardeşi Muttalip Yerlikaya’nın ‘şeref aylığı’ kesintisine karşı açtığı davayı kazanmasının ardından CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, aynı durumdaki başka bir sporcunun davasının aynı mahkeme tarafından reddedildiğini söyleyerek tepki gösterdi.

Dünya şampiyonluğu elde etmiş sporculara devlet tarafından şeref aylığı bağlanıyor. Şeref aylığı, başarının derecesine göre asgari ücretin yüzde 100’ü ile yüzde 140’ı arasında veriliyor. Ancak bu tutar, geçen yıl 900 liraya indirildi

Asgari geçim indiriminden de yararlanmak istedi

Sahte diploma iddiasıyla gündeme gelen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya’nın kardeşi  Muttalip Yerlikaya’ya 1993 yılında İran’da düzenlenen Ordulararası Güreş Şampiyonası’nı kazandı, ‘şeref aylığı’ bağlandı. Yerlikaya,  Ankara 1. İdare Mahkemesi’nde ‘şeref aylığından’ yapılan kesintilerin iadesi ve asgari geçim indiriminden yararlanmak için bir dava daha açtı.

Yerlikaya’nın SGK aleyhine açtığı davada, mahkeme ‘şeref aylığından’ yapılan kesintilerin faiziyle birlikte iadesine karar verirken, asgari geçim indiriminden yararlandırılması yönündeki başvuruyu reddetti.

Öte yandan Yerlikaya ile birlikte 60 kadar sporcu da ‘şeref aylığındaki’ kesintileri iadesi için dava açtı. Davası reddedilen milli sporculardan birisi de Nuri Zengin’ndi. Yerlikaya’nın ‘şeref aylığındaki’ kesintilerin faiziyle iadesine karar veren Ankara 1. İdare Mahkemesi, Zengin’in davasını reddetti.

‘Kardeşine de imtiyaz sağladığını gösteriyor’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel şunları söyledi:

“Ortaya çıkan yeni belge ve bilgiler devleti arkalayıp arpalık yapmakta Hamza Yerlikaya’nın sadece kendisine değil kardeşine de imtiyaz sağladığını gösteriyor. Bu skandal karara imza atan Ankara 1. İdare mahkemesi aynı mevzuatı, aynı dava konusunda farklı kişiler için farklı uyguladı. Muttalip Yerlikaya için itiraz kabul edilirken, Nuri Zengin için tamamen aynı mevzuat üzerinden reddedildi. İki farklı kararı veren mahkemenin başkan ve diğer hakiminin de aynı olduğu dikkat çekici. Böylece uluslararası üç şampiyonluğu olan Nuri Zengin reddedilirken, Muttalip Yerlikaya tek derece ile hak kazandı. Mahkeme aynı, hakimler, kanun, dava aynı. Sadece Yerlikaya farklı.”

‘Hakimlerin kaleminden yağ damlıyor’

“Kararın üzerinde Türk Milleti adına yazıyor ama biz kimin adına olduğunu biliyoruz. Bu hakimlerin duruma uyar bir karar yazısı için nasıl dört takla attıklarını, kanunun maddeleri fıkraları bentleri arasında nasıl kıvırdıklarını görünce tam da ‘Yargıtay hüllesi ile iki günde Anayasa Mahkemesi üyesi olacak yetenekte’ oldukları görülüyor. Maalesef Saray rejiminde bazı hakimlerin kaleminden de adaletin mürekkebi yerine yağ damlıyor. Ya soyadından torpilli bir kişiye hakkettiğinden fazla ödemeye yol verip yetim hakkına giriyorlar, ya da iki şampiyonluk daha fazlası olan bir sporcunun emeğini gasp ediyorlar. Her şeyi aynı ama sonucu farklı bu iki davada başka bir seçenek varsa deyi ver hele hakim bey.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here