Sendikalı 5 işçi işten çıkarıldı

Torbalı ilçesinde bulunan Oral Etiket Baskı Ambalaj Fabrikası’nda çalışan 5 işçi, sendika üyesi oldukları için işten çıkarıldı

İzmir Torbalı’da bulunan Oral Etiket Baskı Ambalaj Fabrikası’nda çalışan 5 işçi, 22 Ekim’de Selüloz-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı. İşten çıkarılmalara tepki gösteren Selüloz-İş Sendikası, fabrika önünde açıklama gerçekleştirdi. “Sendika haktır engellenemez” ve “Direnen direne kazanacağız” sloganları atılan açıklamada konuşan Sendika Genel Başkan Vekili Kemal Yıldırım, sendikal örgütlenme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Oral Ambalaj işyerinde, işveren örgütlenmeyi duyduktan sonra 5 üyemizi hukuksuz ve yasaya aykırı bir şekilde işten çıkardı. Gerekçe olarak da fazla mesaiye kalmamaları gösterildi. Hepinizin de bildiği gibi içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında işten çıkarma yasağı olmasına rağmen sendika alerjisi olan işveren yasaları dinlemeksizin üyelerimizi işten çıkardı” dedi.
Baskılarla sendikal örgütlenmenin bitirileceğini düşünen işverenin yanıldığını ifade eden Yıldırım, “Bugün başlattığımız direnişle bu örgütlenmeyi en kısa sürede bitireceğiz ve toplu sözleşme için masaya oturacağız. Çünkü işverenin yanıldığı bir konu var ki o da hem işten atılan üyelerimiz hem de içeride çalışmakta olan üyelerimiz haklarına, geleceklerine ve sendikalarına sahip çıkmaya devam edeceklerdir” diye belirtti.