Selçuk Kozağaçlı: Semih Özakça’nın vücudunda darp izleri var

Gülmen ve Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı, Semih Özakça’nın vücudunda darp izleri olduğunu belirterek suç duyurusunda bulunduklarını iletti.

‘İşimizi geri istiyoruz’ talebi ile başlattıkları açlık grevine tutuklu bulundukları Sincan Cezaevi’nde devam eden akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı, Semih Özakça’nın hastaneye sevki sırasında darp edildiğini söyleyerek, “Özakça’nın vücudunda izler var. Bu durumun tespiti ve darp edenler hakkında soruşturma yapılması için başvuruda bulunduk” dedi.
Açlık grevlerinin 144. gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, Sincan İnfaz Kampüsü Hastanesi’ne sevk edilmişti.
Açlık grevindeki eğitimcilerin sağlık durumuyla ilgili bilgi veren avukat Selçuk Kozağaçlı, müvekkillerinin halen hastanede tutulduğunu belirterek, “Yalnız başlarına kalmaları mümkün değil. Bunu hastane raporu da söylüyor. Refakatçi sorununa ilişkin bazı gelişmeler bekliyoruz. Hayati tehlikeleri var” dedi.
Hastaneye nakil sırasında Semih Özakça’nın darp edildiğini söyleyen Kozağaçlı, “Özakça’nın vücudunda izler var. Bu durumun tespiti ve darp edenler hakkında soruşturma yapılması için başvuruda bulunduk” diye konuştu.
Kozağaçlı, açlık grevinde olan müvekkillerinin hastanede tutulmaya devam edeceği bilgisini verdi.

‘GÜLMEN, ÇARŞAFA SARILARAK HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ’

Zorla hastaneye kaldırılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile görüşen avukatları, Gülmen’in yatağındaki çarşafa sarılarak, Özakça’nın ise darp edilip kayışla bağlanarak hastaneye götürüldüğünü aktardı.

Gülmen ve Özakça ile gerçekleştirdiği görüşmeye dair bilgi veren avukat Ebru Timtik, “Nuriye ve Semih hastaneye zorla götürüldü. Nuriye güçsüz ve zayıf durumda. Bu yüzden Nuriye’yi yatağındaki çarşafa sararak götürmüşler” dedi.
Semih Özakça’nın halen fiziki olarak direnebilecek gücü olduğunu belirten Timtik, “Semih’i de darp ederek ve kayışla bağlayarak hastaneye götürmüşler. Biz bu duruma ilişkin tutanak tuttuk ve gereken suç duyurularında bulunacağız” diye konuştu.

RAPORA RAĞMEN REFAKATÇİ ALMIYORLAR

Timtik, Gülmen ve Özakça’nın tutulduğu hastanenin koşullarına dair “Nuriye ve Semih’in bulundukları yerde havalandırma yok. Küçük bir odada ayrı ayrı tutuluyorlar ve yalnızlar. ‘Refakatçileri yanlarında olabilir, yalnız başına kalamazlar’ diye rapor verildiği halde iki gündür yanlarında hiç kimse yok” diye aktardı.

‘ARKADAŞLARIYLA BERABER KALMAK İSTİYORLAR’

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevine devam edecekleri ve herhangi bir müdahaleyi kabul etmediklerinin altını çizen avukat Timtik, “Hastanede tutulmak istemiyorlar. Hastanenin psikolojik durumlarına elverişli olmadığını söylediler. Arkadaşlarıyla beraber kalmak istiyorlar” bilgisini verdi.

HASTANEDE VE SEDYEDE DARBEDİLDİ

Halkın Hukuk Bürosu’nun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Sincan Cezaevi kampüsü içinde yer alan hastaneye zorla nakledildiği belirtildi. Halkın Hukuk Bürosu’nun açıklamasında, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça iradeleri dışında zorla kampüs hastanesine götürüldüler. Ancak müdahaleye izin vermedikleri için bilinçleri açık olduğu sürece müdahale edilmeyeceği söylendi” denildi. Nakil sırasında Özakça ve durumu fark eden refakatçisinin darbedildiği aktarılan açıklamada, “Semih Özakça’nın refekatçisi durumu farkettiğinde müdahale etmek istemiş ve bir grup infaz personeli tarafından toplu olarak darbedilmiştir. Semih Özakça hücrede ve sedyede darbedilmiş, sedyeye kayışla sabitlenmiş, yüzüstü durumda hasta nakil aracına bindirilmiştir” denildi.
Aynı açıklamada, geçtiğimiz günlerde iki eğitimciyi muayene eden Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu’nun 28 Temmuz tarihli raporunun nakil işlemine dayanak yapıldığı da belirtildi. Raporun sonuç bölümünde “Mevcut bulgulara göre hayati tehlike arz eder. Hayatını yalnız başına idame ettiremez. Ancak mevcut bulgular tutukluluk halinin tehirini gerektirmez. Hastane statüsünde sağlık birimi olan ceza infaz kurumlarına veya resmi sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinden takip ve tedavi edilebilir” deniyor.
Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here