‘Saray rejimi ezilenlerin direnişinden korkmaktadır’

İzmir merkezli bir operasyonla gözaltına alınan ESP ve Kaldıraç’tan devrimciler için İstanbul’da eylem düzenlendi. Eylemde yapılan konuşmalarda “Saray rejimi sömürdüğü ve ezdiği kitlelerin direnişinden, hesap  sormasından korkmaktadır” denildi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV), Etkin Haber Ajansı (ETHA) ve Kaldıraç’a yönelik gözaltı saldırısı 14 Ocak Perşembe akşamı, İstanbul’da Kadıköy Süreyya Operası önünde protesto edildi.

ESP, Kaldıraç imzalı pankartın açıldığı eyleme Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü İdil Uğurlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, HDP MYK üyesi Sevtap Akdağ, HDP PM üyeleri, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Polen Ekoloji, SYKP, Halkevleri, SGDF, Devrimci Anarşist Faaliyet, DEV-LİS, Proleter Devrimci Duruş, Mücadele Birliği, Kadınların Kurtuluşu, Partizan destek verdi.

“Bize gücünüz yetmez biz kazanacağız” pankartını açıldığı eylemde “Gözaltılar, baskılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz”, “Direne direne kazanacağız” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı.

Korkuları isyana dönüşecek
SKM Sözcüsü Deniz Aktaş, bir kez daha sosyalistlerin, özgür basının hedef alındığını söyledi. İktidarın kadınlardan, işçilerden, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden korktuğunu ifade eden Aktaş, “Korkmakta haklılar. Bu korkularını daha büyük bir isyana dönüştüreceğiz” diye belirtti.

‘Ömrünü uzatmaya çalışıyor’
Kaldıraç temsilcisi Yusuf Alp ise operasyonun ne ilk ne de son olduğunu ifade etti. Alp, “Yağma, rant, savaş ekonomisi üzerine kurulmuş, tel tel çözülen bu çürümüş burjuva egemenlik, her türlü baskı ve zora rağmen durduramadığı direniş karşısında bir kez daha devrimcileri hedefe koyarak ömrünü uzatmaya çalışıyor. Biz tüm bu saldırılara karşı süren direnişleri yayarak, birleştirerek mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Biz kazanacağız’
HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu ise iktidarın çaresiz olduğunu belirterek, baskılara rağmen birleşik mücadeleyi örgütlemeye devam edeceklerini ifade etti. Uğurlu, “Emekçilerin, köylülerin yanında olmaya devam edeceğiz. Şimdi ezdiğiniz herkes size gereken cevabı veriyor. Sokaktan koptunuz. Sarayınızda halka düşman politikalar üretiyorsunuz. Mücadeleyi yükseltme gücü olan herkese saldırıyorsunuz. Baskı, tecrit ile bizi yıldıramazsınız. Biz kazanacağız” ifadelerini kullandı.

‘Sözümüzü söylemeye devam edeceğiz’
Ardından söz alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut ise devrimcilere karşı uygulanan baskının hiçbir işe yaramadığının altını çizdi. Bulut, “Onlar saldırdıkça bizde mücadele ediyoruz. Yoldaşlarımızı tutsak edilebilirsiniz ama biz dışarıda mücadelemizi sürdüreceğiz. Sonuna kadar sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Vazgeçmeyeceğiz
Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Nadiye Gürbüz de sosyalist basının yıllardır baskılara rağmen görevini yerine getirdiğini söyledi. Gürbüz, “Arkadaşlarımız gözaltına alındılar ama biz işçilerin, kadınların sesi olmaktan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Direniş büyüyecektir’
Basın metnini okuyan Kaldıraç okuru Tugen Gümüşay, “Bir itirafçının önüne konan listeye imza atması ile belki de aynı eylemde bile yan yana gelmemiş onlarca sosyalist, avukat, gazeteci, tiyatrocu, öğrenci ayni ‘suç’ torbasına atıldı” dedi. Operasyonun amacının önceki operasyonlarla aynı olduğunu söyleyen Gümüşay, “Saray rejimi; sömürdüğü ve ezdiği kitlelerin direnişinden, hesap sormasından korkmaktadır ve halkın örgütlü güçlerine saldırarak bu ihtimali elinden geldiğince boğmaya çalışmaktadır. Tüm baskılara, topyekün saldırılara rağmen boğamadıkları gerçek; işçilerin, halkların, kadınların, gençlerin büyüyen direnişidir. Direniş büyüyecektir; çünkü bu düzen, bizlere açlıktan, geleceksizlikten, hastalıktan, ölümden başka bir sey vaat etmemektedir” diye belirtti.

‘Halktan alıyoruz’
Gümüşay sözlerini şu ifadeler ile sürdürdü: “Bu gözaltılar hukuksuzdur demiyoruz. Çünkü sarayın hukukunun tam olarak bu olduğunu biliyoruz. Ve biz meşruiyetimizi burjuva hukuktan değil, işçi sınıfı ve ezilenlerin çıkarlarından ve öfkesinden alıyoruz.”

Aldıkları meşruiyet ile halka seslendiklerini dile getiren Gümüşay, “işsizlik, yoksulluk baskı, yasak, taciz, tecavüz, inkar ve kayyumların canınıza tak ettiğini ve bir çıkış yolu aradığınızı biliyoruz. O çıkış örgütlenmektir. Çünkü tüm Sorunlarımızın kaynağı, bu çürümüş düzendedir” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here