Samandağ'da polis tacizi ve ajanlık dayatmalarına karşı ortak açıklama

Hatay’ın Samandağ ilçesinde geçtiğimiz Nisan ayında Aka-Der (Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği)’de faaliyet yürüten aynı zamanda Kaldıraç Dergisi okurlarına yönelik polis tacizleri, muhbirlik dayatmaları ve son olarak geçtiğimiz haftalarda da ailelerin telefonla aranarak tacizlerin artması üzerine kurumlar ortak bir  açıklama yayımladı
Samandağ Aka-Der’de faaliyet yürüten devrimcilerin polisin taciz ve ajanlık dayatmalarına karşı Samandağ Aka-Der Temsilciliği, Türkiye İşçi Partisi Samandağ İlçe Örgütü, İnsan Hakları Derneği, Halkların Demokratik Partisi Samandağ İlçe Örgütü ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Samandağ İlçe Örgütü ortak bir açıklama yaparak; canlı yayınlarda, elinde ölüm listesi olduğunu, 50 kişiyi ortadan kaldırabileceklerini ilan edenlerin, aileleri ve çocuklarını öldürmekle tehdit edenlerin hakkında gerekli cezai işlemleri uygulanmayarak  çetelere kol kanat gerenlerin, Samandağ halkının devrimci evlatlarını korkutma ve ajanlaştırma politikalarıyla sindiremeyecekleri vurgulandı.
Polislerin, Aka-Der  faaliyeti yürüten bir kişinin Hyundai marka krem rengi sivil araçla ormanlık bir alana götürülerek silah gösterilmek suretiyle gözdağı verildiğinin belirtildiği açıklamada  ” Samandağ halkının devrimci evlatlarını korkutma ve ajanlaştırma politikalarıyla sindirmeye çalışmaktadırlar. Düşünen, üreten, toplumun ezilenleri ile dayanışma içinde olan genç arkadaşlarımızı ajanlaştırma politikalarınız boşunadır” denilerek başlarına gelecek herhangi bir tehlikeden Hatay Valiliği, Hatay Emniyet Müdürlüğü, Samandağ Emniyet Müdürlüğü’nün sorumlu olduğu ifade edildi.
Açıklamanın tam metni şu şekilde :
Yaklaşık bir ay önce dernek faaliyeti yürüten arkadaşımız, kim olduğunu bilmediği ancak daha sonra kendini polis olarak tanıtan ve Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğünde çalıştığını söyleyen Hakan isimli polis tarafından aranmış ve 10 yıl önce okulda yaşamış olduğu ‘Okul sütü zehirlenmesi’ olayı ile ilgili anket yapılacağı gerekçesiyle Samandağ Emniyet Müdürlüğüne çağrılmıştır. Samandağ Emniyet Müdürlüğünde Hakan isimli sivil polis, zehirlenme konusuyla ilgili kısa konuşmasının hemen ardından arkadaşımıza, oruçlu olduğunu dışarı çıkıp hava alacağını, arkadaşımızın kendisine eşlik etmesi halinde kendisini evine bırakabileceğini söyleyerek arkadaşımızı beraberine arabaya bindirmiştir. Polislerle Hyundai marka krem rengi sivil araca binen arkadaşımız Vakıflı Köyü yolunda ormanlık bir alana götürülen arkadaşımıza silah gösterilmek suretiyle gözdağı verilmiş ve kendisine ‘ 1 Mayıs faaliyetini kimlerin yürüttüğü, AKA-DER, Eğitim-Sen, Sykp gibi kurumların neler yaptığı konusunda sorular sorulmuş, bu kurumlar ve faaliyetleri konusunda bir şeyler öğrenmesi durumunda kendilerine haber vermesini, eğer gerekli şekilde bilgi verirse üniversite hayatında ona kolaylık sağlanacağı, üniversitede sınavlardan dahi geçirilebileceği söylenmiştir.
Başka bir arkadaşımıza, 1 Mayıs işçi ve emekçilerin dayanışma günü için yaptığı sticker çalışması sırasında, 3 sivil araç yanaşmış, kendilerini polis olarak tanıtan sivil giyimli şahıslar araçtan inmiş ve daha sonra kendisini ‘Hakan’ olarak tanıtan polis, arkadaşımıza “ Geç lan şu stickerın önüne!’’ diyerek arkadaşımızın zorla fotoğrafını çekmiştir. Arkadaşımız kötü muameleye maruz kalacak şekilde, sert tavır ve davranışlarla çekiştirilerek arabaya bindirilmiş, arabada bulunan polislerden biri arkadaşımızın telefonunu zorla alarak kurcalamıştır. Samandağ Emniyet Müdürlüğüne getirildikten sonra kendini ’Hakan polis’ olarak tanıtan kişi kendisine ‘’Sen askere gideceksin, sana her türlü maddi desteği sağlarım, muhbirlik yaparsan sana para cezası yazmayacağım“ diyerek muhbirlik teklif etmiştir. Arkadaşımız, para cezası kesilerek serbest bırakıldıktan sonra kime ait olduğu bilinmeyen telefondan önce mesajla sonra aranarak adı Hakan olan polis tarafından tekrardan kendisine muhbirlik teklifi yapılmıştır. Arkadaşımızın kendisine dayatılan muhbirlik teklifini reddettiği için bahsi geçen olaylardan birkaç gün sonra Hyundai marka bir arabayla Hakan isimli polis ve yanında yer alan kişilerce evinin önünde tacize maruz kalmıştır.
Dernek faaliyeti yürüten arkadaşlarımızı korkutmak ve ajanlaştırmak için bu kirli tezgahları hazırlayan emniyet mensuplarına sesleniyoruz. Bahsi geçen arkadaşlarımızın başına gelecek her hangi bir şeyden Hatay Valiliği, Hatay Emniyet Müdürlüğü, Samandağ Emniyet Müdürlüğü sorumludur!
Canlı yayında, elinde ölüm listesi olduğunu, 50 kişiyi ortadan kaldırabileceklerini ilan edenlerin, aileleri ve çocuklarını öldürmekle tehdit edenlerin hakkında gerekli cezai işlemleri uygulamayarak ya da bu uygulamaları erteleyerek bu çete tiplerine kol kanat gerenler, anayasal haklarını kullanan Samandağ halkının devrimci evlatlarını korkutma ve ajanlaştırma politikalarıyla sindirmeye çalışmaktadırlar. Düşünen, üreten, toplumun ezilenleri ile dayanışma içinde olan genç arkadaşlarımızı ajanlaştırma politikalarınız boşunadır! Adaletsizliğin, sömürünün olduğu her yerde bu düzene karşı tepki veren, mücadele yürüten halkın gençleri, devrimcileri vardır, var olacaktır!
İnsanca yaşam için düşünen, mücadele eden herkesi gençlerimizi sahiplenmeye, bu olayları yaşatanları teşhir etmeye çağırıyoruz!
KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA YA HEP BERABER YA HİÇ BİRİMİZ!

Aka-Der Samandağ Temsilciliği

Türkiye İşçi Partisi Samandağ İlçe Örgütü

İnsan Hakları Derneği MYK Üyesi Avukat Şükran Dağ Cabir

Halkların Demokratik Partisi Samandağ İlçe Örgütü

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Samandağ İlçe Örgütü