Samandağ'da Ağaç Katliamına Tepki

Samandağ Belediyesi tarafından yapılan ağaç katliamına tepki gösterildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Samandağ İlçe Örgütü,  Anadolu Kültür ve Dayanışma Derneği (AKA-DER), Samandağ Kalkındırma Derneği ve Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, Samandağ Belediyesi tarafından yapılan zeytin ağacı katliamına yaptıkları ortak yazılı açıklama ile tepki gösterdi.
“Yüzlerce Ağaç Katledildi”
Belediyenin Deniz Mahallesi’nde yaptığı ağaç katliamının vicdanen ve mantıken kabul edilecek bir tarafının olmadığının belirtildiği açıklamada, Deniz ve Çevik arasında planlanan park gibi girişimlerin başından beri tartışmalı bir şekilde ilerlediği belirtildi. Açıklamanın devamında, “Bu süreçte, kıyıda kumul alanda kum zambaklarını ve deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemini gözetmeden şantiye anlayışı ile yapılan çalışmalarla sorumsuzca hareket edilmiş, yerel yönetim-kaymakamlık iştirakı ile orada yaşayan ve de geçimlerini çiftçilikle sağlayan halkımızın kazanmış olduğu haklar hiçe sayılarak evleri, işyerleri, seraları yıkılmış ardından da mahkemece yıkım işleri durdurulmuştur” denilerek, 11 Mayıs’ta belediyenin yüzlerce ağacı sorumsuzca katlettiği aktarıldı.
“Hani Sosyal Belediyecilik Anlayışı”
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “200 civarındaki zeytin ağacını ve diğer ağaçları planladığınız park yaşam alanlarına uygun bir şekilde dahil ederek koruyamaz mıydınız? Yaşamı ve doğayı korumak sürekli dilinizden düşürmediğiniz sosyal belediyecilik anlayışının bir parçası değil midir? AKP iktidarının yaptığı katliamlara benzeyen bu uygulamayı gerçekleştirmek zorunda mıydınız? O bölge kamu arazisi bile olsa hasada sadece 2 ay kalmasına rağmen, verilen bunca emeğin çöpe atılması ne kadar doğrudur? Bizler yapılan bu ağaç katliamını kınıyor ve bundan sonra da yapılacak her türlü düzenlemenin yaşam alanlarını ve doğayı koruyan bir yerden gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.”