Salgının faturası işçiye: Yemeğini evden getir temizliğini kendin yap

Antalya’da bir gıda fabrikasında işçilere yemeklerini evden getirmeleri, fabrika temizliğini kendileri yapmaları dayatılıyor
Antalya Organize Sanayi’de gıda sektöründe bulunan kimi fabrikalarda ücretsiz izin uygulaması başladı. Salgın gerekçesiyle yemek hakları gasbedilmek istenen, temizliği kendileri yapmak zorunda bırakılanlar da var. İşçiler işsizlik, gelir kaybı korkusu ve hastalanma korkusu yaşarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi paketi ve fabrikada alınan kimi önlemler ise kaygıları ortadan kaldırmış değil.
İlk olarak süt ve süt ürünleri fabrikasında çalışan bir işçiyle konuşuyoruz. Fabrikanın tüm vardiyalarda tam kadro üretime devam ettiğini ifade eden kadın işçi “Geçtiğimiz günlerde mesai saatleri içerisinde bir arkadaşımızın ateşi çıktı. Ambulans aranarak hastaneye gönderildi. Çalıştığımız fabrikada işçiler dezenfektansız ve maskesiz çalışıyor. Süt ve süt ürünleri üretimi yapılmasına rağmen koronavirüse karşı herhangi bir sterilizasyon yok. Ürünlerin piyasaya dağılması ile yaşanabilecekler ise firma sahibinin umrunda değil” diye konuştu. “Evde kal” çağrılarına tepki gösteren işçi, şunları söyledi: “Bazen bu ülkede değil de başka bir ülkede bu çağrıların yapıldığını düşünüyorum. Evde kalırsam, çalışmazsam kim faturaları ödeyecek, nasıl hayatta kalacağız? Aldığımız asgari ücret, zaten kenara attığımız bir şey yok ki… Patronlara kredi erteleme, bize gelince yine sağdan soldan borç bul ayakta kal deniyor.”
İşçilerin tamamı ücretsiz izinde
Tavuk ve tavuk ürünleri üzerine olan bir gıda firmasının ise tüm fabrikayı kapatıp çalışanlarının tamamını ücretsiz izne çıkardığını öğreniyoruz. Ücretsiz izne çıkartıldıktan sonra geçim sıkıntısını daha fazla hissetmeye başladığını belirten bir kadın işçi “Ücretsiz izinden yeni gelen işçilerin nasıl geçinecekleri konusunda hiçbir adım atılmadı. Hatta bu konuda işverenin biraz olsun düşündüğünü bile sanmıyorum” diye konuştu.
Meyve suyu ve tarımsal ilaç üretiminin yapıldığı fabrikada da durum diğerlerinden pek farklı değil. Sohbet etmeye başlar başlamaz fabrikada temizlik personeli olmadığı için işçilerin, tuvaletlere kadar birçok alanlarını çamaşır suyu ile kendilerinin dezenfekte ettiklerini öğreniyoruz. Diğer taraftan kısa zaman önce fabrikada yemek hazırlayan personelin grip olup izne ayrılması ile yemeklerin evden getirilmesi gerektiği söylenmiş. Fakat işçilerin yemeklerin tekrar çıkarılması ya da yemek ücretlerinin ödenmesi talebi birkaç gün içinde sonuç vermiş ve yemek tekrar verilmeye başlanmış.
Et ürünleri işlemleri yapan bir gıda firmasında çalışan başka bir işçi ile konuşuyoruz. Fabrikada, otellerin siparişleri ertelemesi nedeniyle işçilerin yarısı ücretsiz izne çıkarılmış. Çalışmayı sürdüren ve stok üretimi yapan bir kadın işçi, virüse karşı bazı önlemler alındığını söyledi: “Fabrikada bulunan doktor odası acil bir durumda müdahale için daha steril ve daha donanımlı hale getirildi. Ayrıca serum üniteleri hazırlandı. Tüm fabrika klorlama ile günlük olarak temizleniyor ve gün içerisinde sürekli havalandırılıyor. Yemekhanede çıkan yemekler daha özenli çıkarılıyor ve yemeklerin, bağışıklık sistemini güçlendirici olmasına dikkat ediliyor.”
“Sürekli kapı kollarını siliyoruz”
Koronavirüs salgınına rağmen çalışmak zorunda kalan idari personelden bir kadın işçi en çok kargodan gelen dosyaları açmaya korktuğunu belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Kargoları eldiven ile açıp hemen ellerimizi yıkıyoruz. Sürekli kapı kollarını siliyoruz. Kesilen irsaliye birden çok kişinin elinden geçip bize geliyor. Ama her evrağı da eldiven ile işleyemiyoruz.”
Henüz ücretsiz iznin gündemde olmadığını fakat her an bununla karşı karşıya gelebilecekleri kaygısında olduğunu belirten işçi “15 gün ücretsiz izin bizim için kredi kartı borçlarımızın ve taksitlerimizin aksaması demek. En önemlisi, temel gıda ihtiyaçlarımızı alırken bile iki kez düşünüp bazen birini almaktan vazgeçmek demek” diye konuştu.