Salgında hayatını kaybeden sağlıkçılar için bakanlık önünde anma: Ölüyoruz, çığlığımızı duyan yok

Sağlık Bakanlığı önünde bir araya gelen sağlık ve emek meslek örgütü temsilcileri, Coronavirus pandemisinden yaşamını yitiren sağlık emekçileri için anma gerçekleştirdi

Ankara’da bulunan sağlık meslek ve emek örgütleri, salgın sürecinde yaşamını yitiren sağlık emekçileri için Sağlık Bakanlığı önünde anma gerçekleştirmek istedi. Ankara Tabip Odası (ATO), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER), Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), Ankara Diş Hekimleri Odası (ADO) ve Türk Hemşireler Derneği (THD) tarafından gerçekleştirilmek istenen anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri de destek verdi.

Yitirilen sağlıkçılar için polis kalkanları arasında anma

Polis, pandemi gerekçesiyle kamu binaları önünde açıklama yapmanın yasak olduğunu savunarak, sağlık emekçilerinin bina önünde bir araya gelmesine izin vermedi. Engellemelere rağmen bakanlık önünde toplanan sağlık emekçileri, polis kalkanları arasında anma gerçekleştirdi.

‘Ölüyoruz, tükeniyoruz, çığlığımızı duyan yok’

Anma salgında hayatını kaybeden sağlık emekçileri için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Anma etkinliğini takip etmek isteyen basın mensuplarının görüntü çekmesi, kalkanlarla engellendi. Sağlık emekçileri, taşıdıkları karanfilleri kaldırarak, “Ölüyoruz, tükeniyoruz, çığlıklarımızı duyan yok. Arkadaşlarımızı anmamıza engel oluyorlar” diyerek engellemeye tepki gösterdi.

Anmadan sonra sağlık meslek ve emek örgütleri temsilcilerinden oluşan 5 kişilik heyet ile milletvekilleri, sağlık emekçilerinin taleplerini içeren dilekçeleri Sağlık Bakanlığı yetkililerine sundu.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Karakoç, Sağlık Bakanlığı önünde şu talepleri dile getirdi:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here