‘Salgın, sürgün ve soruşturma kıskacında çalışan PTT emekçileri ölüyor’

Haber Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, PTT emekçilerinin salgın, sürgün ve soruşturma kıskacında çalıştırıldığını belirterek, personel alımı ve dönüşümlü çalışma önerisinde bulundu.

Binlerce Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) emekçisi salgın riskine rağmen sahada çalışmaya devam ediyor. PTT emekçilerinin taleplerini dillendiren Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber Sen) üyeleri ise sürgün ediliyor ve haklarında soruşturmalar açılıyor. Son olarak Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu Zonguldak’tan Urfa’nın Akçakale ilçesine sürgün edildi.

Salgında PTT emekçilerin yaşadığı sorunları Haber Sen Genel Başkanı Mesut Balcan ve sendikanın sürgün edilen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, Mezopotamya Ajansı’ndan Emrullah Acar ‘a konuştu.

PTT emekçilerinin salgın, sürgün ve soruşturma kıskacında çalıştığını ifade eden Haber Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, salgına yakalanan ve hayatını kaybeden PTT emekçilerinin sayısının açıklanmadığını belirtti. Kendi tuttukları çeteleye göre pandeminin başlangıcından bu yana bin 641 emekçinin salgına yakalandığını ve 3’ü sendikalarına üye 4 PTT emekçisinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Balcan, “Bize bildirilen sayıların çok daha üstünde Kovid-19 vakası var. Çünkü bize bildirilen sayılar sınırlı ve sadece bize ulaşabilenler bunlar” diye belirtti.

‘Bir haftada 2 PTT çalışanını kaybettik’

PTT emekçilerinin, ailelerinin sağlığından da sorumlu olduğunu dile getiren Balcan, “Biz sürekli sahadan duyumlar alıyoruz; anne, babası Kovid-19 yakalanıp ölen PTT emekçilerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu hafta İstanbul’da 24-25 yaşlarında bir posta emekçisi arkadaşımız salgından dolayı vefat etti. Bu arkadaşımız kronik hastalığı olmasına rağmen çalıştırılmış. Bir hafta içinde iki arkadaşımız yaşamını yitirdi. Bir kişinin hastalanmaması için her şeyin bertaraf edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnsan hayatı her şeyden daha önemli” şeklinde konuştu.

Personel yetersizliği

Sağlık emekçileri gibi yaklaşık 45-46 bin PTT emekçisinin salgın boyunca sahada çalıştığının altını çizen Balcan, salgınla birlikte kargo posta hizmetinde iş yükünün arttığına dikkati çekti. Yaşanılan iş yüküne karşı diğer ülkelerde personel alımlarının yapıldığını vurgulayan Balcan, “Ama biz öğreniyoruz ki, PTT personel alımından daha çok personel giderlerini azaltacak yöntemler üzerinde çalışıyor. Bir an önce personel alımları başlamalıdır” diye belirtti. Salgın başladığında iş yerlerinde alınmayan önlemlere karşı sendikanın eylemler yaptığını anımsatan Balcan, “Eylemler sonucunda koruyucu ekipman, eldiven, maske, dezenfektanlar verildi” dedi.

’12 soruşturma, 11 sürgün’

PTT’nin 2013 yılında anonim şirket olmasıyla birlikte sorunların arttığına değinen Balcan, PTT’nin 2018’den bu yana Sayıştay tarafından denetlenemediğine dikkati çekti. PTT’de yaşanan sorunlar karşısında taleplerini dillendiren sendika üyelerinin sürgün edildiğini aktaran Balcan, salgından bu yana 12 üyelerine soruşturma açıldığını ve 11 üyelerinin de sürgün edildiği bilgisini paylaştı. Örgütlenme özgürlüklerinin engellendiğini aktaran Balcan, “Bu sürgün kararları verilirken aslında bizde üye olan bizim örgütlü olduğumuz tabanımıza da bir mesaj verilmek isteniyor. Var olan doğru bilgileri gerçek bilgilerin paylaşılmaması, halka bunların duymaması yönünde de bir baskı anlamına gelir” diye konuştu.

‘Dönüşümlü çalışma’

83 milyon nüfuslu Almanya’da 451 bin, 66 milyon nüfuslu Fransa’da 222 bin posta emekçi olduğu bilgisini paylaşan Balcan, “82 milyon nüfusa sahip Türkiye’de 45-46 bin posta çalışanı mevcut. Bu rakamlar komik” dedi. Balcan, PTT çalışanlarının koşullarının düzeltilmesi için şu önerilerde bulundu: “Bu olağanüstü salgın sürecinde dönüşümlü çalışmayı talep ediyoruz. Mesai saatleri düzenlemeli. Sahadayız gittiğimiz yerlerde gerçekten çok dar alanlar. Kargo işletmeleri, iş yerlerinin bir an önce koşullar el verdikçe genişletilmesi lazım. Yüzlerce kişinin bir arada çalıştığı ve Kovid-19 en fazla hava tanecikleri ile yayıldığı göz önünde bulundurularak buna uygun iş yerleri düzenlenmeli.”

‘Mücadele ile sürgünler iptal edildi’

Sendikal faaliyetlerinden kaynaklı Zonguldak’tan Urfa’nın Akçakale ilçesine sürgün edilen Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, daha önce Ordu Gürgentepe ve Bartın illerine sürgün edildiğini söyledi. Damatoğlu, hukuk mücadelesi ile sürgünlerin iptal edildiğini belirtti. Pandeminin yayılması ardından taleplerini dile getirmek için eylem yaptıklarını aktaran Damatoğlu, “Alınması gereken tedbirlere ilişkin PTT Genel Müdürlüğüne defalarca dilekçeler yazdık ama cevap alamadık. Son günlerde artan vaka sayıları ve ölümlere karşı yeniden kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. Sendikanın genel sekreteri olmama rağmen PTT yönetimi ikamet ettiğim Zonguldak’tan Urfa’ya sürgün etti. Sürgün diyoruz çünkü kendi isteğimin dışında oldu” şeklinde konuştu.

‘Sürgün ailemden uzaklaşmam demek’

Salgın döneminde sürgün edilmesine tepki gösteren Damatoğlu, “Salgının kontrolden çıktığı bir döneme sürgünlerin olması, insan hayatının kayda alınmadığını gösteriyor. Seyahat kısıtlaması, iş yerlerinin kapalı olduğu bir dönemde ikamet ettiğim adresten bin 200 kilometre uzaklığa gitmem; çalışan eşimden, okuyan çocuklarımdan ve yaşlı kanser hastası annemden uzaklaşmam demek. Bu aile içi düzenimizi bozduğu gibi psikolojik olarak ta bizi etkiliyor” ifadelerinde bulundu.

Can kayıplarına tahammülleri olmadığını aktaran Damatoğlu, sürgün, soruşturma ve ölümler yaşanmaması için demokratik kitle örgütlerini de mücadelelerine destek vermeye çağırdı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here