Rusya’da Navalny protestosunda 3 bin kişi gözaltına alındı

Rusya’da on binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın serbest bırakılması için eylem yaptı. Eylemlerde 3 bin kişi gözaltına alındı.

Rusya’da on binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması için eylemler yapıldı.

Moskova ve St. Petersburg’un da aralarında olduğu 60’tan fazla şehrinde düzenlenen ve on binlerce kişi katıldığı eylemlerde 3 bin kişi gözaltına alındı.

Polis çoğu lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan eylemcilere saldırdı.

Bazı eylemciler, Navalny’nin tutuklu bulunduğu Matrosskaya Tişina Cezaevi yakınlarına giderek hükümet aleyhine slogan attı.

Rusya İçişleri Bakanlığı, polisle protestocular arasında zaman zaman arbedenin yşandığı eylemlerde 42 polisin yaralandığını duyurdu.

Bazı eylemcilerin, polise kar topu ve yumurta attığı görülürken, polis de büyük şehirlerde merkeze giden metro ve otobüs gibi ulaşım yollarını kapattı. Ayrıca eylemlerin gerçekleştirildiği bölgelerde internet erişimi sınırlandırıldı.

Hapse girdikten sonra YouTube kanalından Navalny’nin ekibi tarafından yayımlanan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresini hedef alan “Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi” isimli videonun izlenme sayısı 70 milyonu geçti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Navalny’e destek amaçlı yapılan eylemin “yasa dışı ve kabul edilemez” olduğunu savunmuştu.

Ülkede ilk eylemlerin başladığı doğuda ve Sibirya’da en az 850 kişi gözaltına alındı.

Yekaterinburg, Tomsk ve Vladivostok’ta binlerce kişi meydanlara indi. Yakutsk’taki eylemler -50 derece soğukta yapıldı.

Saint Petersburg ve Moskovada’da en az 15 bin kişi toplandı.

Puşkin Meydanı’na inen eylemcilere, bir genel seslendirme sistemi aracılığıyla koronavirüs nedeniyle fiziki mesafenin korunması hatırlatıldı. Sadece Moskova’da en az 2 bin kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Ülkede 2019 yazında Moskova’da yapılan büyük muhalefet mitinglerinde binlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Ne olmuştu ?
Navalny, beş ay tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında 17 Ocak’ta gözaltına alındı, 18 Ocak’ta tutuklandı.

Kremlin’e muhalif 44 yaşındaki Navalny, sinir gazı Noviçok ile zehirlendiğinin belirlenmesinin ardından 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesi’ne nakledilmişti.

Navalny yanlıları, 23 Ocak’ta ülke çapında protestolar yapılması çağrısında bulunmuştu.

Navaly’nin İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanmış bir Sovyet askerine iftira attığı gerekçesiyle 5 Şubat’ta, mahkemeye çıkması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here