RTÜK Başkanlığı’na yeniden seçilen Şahin’in ilk mesajı: SETA ve Diyanet’le iş birliği yapacağız

RTÜK Başkanlığı’na seçilen Ebubekir Şahin, RTÜK’ün ‘milli ve manevi değerleri’ korumaya devam edeceğini söyledi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığı’na bir kez daha Ebubekir Şahin seçildi. Şahin, ilk açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığı ve SETA iş birliğiyle İslamofobi sempozyumu düzenleneceğini duyurdu.

RTÜK başkanlık seçimi gündemiyle toplandı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in 2 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle Üst Kurul’da “Başkanlık ve Başkan vekilliği” seçimi yapıldı. Oylama sonucunda RTÜK Başkanlığına bir kez daha Ebubekir Şahin seçildi. RTÜK Başkan vekilliğine de Arif Fırtına seçildi.

İki yıllık görev süresi boyunca iktidarı eleştiren alternatif medya kanallarına verilen cezalar, sansürler ve yasaklarla gündeme gelen Şahin, pandemi nedeniyle yarım kalan projelerin ise hayata geçirileceğini söyledi. Başkanlığının yeni döneminde de RTÜK’ün milli ve manevi değerlerini özenle korumaya devam edeceğini ifade eden Şahin, “Yeni projelerle vatandaşlarımıza hizmet etmek için heyecanlıyız” dedi.

İlk açıklama: SETA ve Diyanet iş birliğiyle islamofobi sempozyumu

“Her zaman söylediğimiz üzere sadece ceza veren değil, aynı zamanda yayıncılarımızı cesaretlendiren ve ödül veren bir kurum olma hedeflerimiz var” diyen Şahin’in ilk açıklamalarından biri de Diyanet ve SETA ortaklığıyla düzenlenecek ‘İslamofobi Sempozyumu’nu duyurmak oldu.

Şahin, “‘Medya Mükemmellik Ödülleri’ni yeni dönemde hak sahiplerine dağıtacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve İletişim Başkanlığımızın destekleriyle Mayıs ayında Uluslararası İslamofobi Sempozyumunu Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT, Erciyes Üniversitesi ve SETA ile birlikte düzenleyeceğiz” dedi.

26 yıllık bir arşive sahip olacak RTÜK Katalogu’nu ve RTÜK dergisini periyodik olarak çıkaracaklarını belirten Şahin, “Paydaşlarımızla güçlü iletişimimizi daha da artırarak 2021’de ortak akılla çok güzel işler yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Yayıncılara ‘reklam’ düzenlemesi

Yayıncıların reklam süreleriyle ilgili taleplerine ilişkin çalışmalarını tamamladıklarını açıklayan Şahin, “Çalışma yakında TBMM’ye sevk edilecek. Yayıncılarımızın çok memnun olacağını tahmin ettiğim düzenleme TBMM’de yasalaştıktan sonra yürürlüğe girecek” ifadelerini kullandı.

Türksat, yorum yasağı, Erdoğan’ın talimatı

Şahin görevi boyunca yaptığı kimi açıklamalarla tepki çekmiş ve haber spikerlerine ‘Yorum yapmayın’ demişti. Televizyon kanallarını tehdit eden Şahin, “Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karara alırız. Haber bültenleri yorum yapmadan, haber bülteni şeklinde sunabilirler. Bunu yapmamamız için lütfen taraflı davranmayın” diye konuşmuştu. Şahin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat ve telkinlerini emir telakki eder, başımızın üstüne deriz” ifadelerini kullanmıştı.

Şahin, RTÜK Başkanlığı’nın yanı sıra 11 Haziran 2019 tarihinde de TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyeliğine de seçilmiş, kanuna aykırı olan bu durum tepki çekince TÜRKSAT’taki görevinden istifa etmek durumunda kalmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here