Restoran işletmecileri: 500 bin kişi işten çıkartılabilir

Sektörün çok büyük sıkıntıda olduğunu belirten Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Bingöl, kısa çalışmaya bağlı olarak 300 bin ila 500 bin kişinin işten çıkarılacağını söyledi.

‘Tam kapanma’ sürecinin ardından restoranlara yönelik kısıtlamaların sürdürülmesi, sektörde tepkilere neden oldu. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, sektör genelinde tam bir normalleşme ya da en azından HES kodu ile yüzle 50 kapasite uygulamasına geçileceğini beklediklerini söyledi.

‘BİRÇOK İŞLETME BATMA NOKTASINDA’

Alınan kararın sektörü hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Bingöl, sektördeki birçok işletmenin ‘batma noktasında’ olduğunu açıkladı. Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Bingöl, paket servisin işletmelerin cirosunun ancak yüzde 20’sini karşıladığını vurgulayarak, “Ambalaj fiyatları yüzde 200’e yakın arttı. Ham madde fiyatlarında yaşanan artışa paralel olarak fiyat artışı olacak” dedi.

Sektörün çok büyük sıkıntıda olduğunu anlatan Bingöl, Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzamasına bağlı olarak istihdamda değişiklik olacağını, 300 bin ila 500 bin kişinin işten çıkarılacağını öngördüklerini açıkladı.

Türkiye’de sadece otellerin değil, 150 bine yakın kafe ve restoranın da turizme hizmet ettiğini aktaran Bingöl, Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın sektöre ‘sahip çıkması’ gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here