Putin-Erdoğan görüşmesinin tarihi açıklandı

Kremlin Sözcüsü, Erdoğan ile Putin’in 5 ya da 6 Mart tarihlerinde bir araya geleceklerini açıklarken, ‘Türk askerleri gözlem noktalarının dışında olmamalıydı’ dedi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefon görüşmesinde ‘en kısa sürede yüz yüze görüşmeye’ karar verdiklerini duyurmuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İdlib’deki durumun normalleşmesi için ek tedbirler alma konusunda anlaştığı belirtilen Rusya lideri Vladimir Putin’in, 5 ya da 6 Mart’a Erdoğan ile bir araya geleceği duyuruldu.

‘Türk askerleri gözlem noktalarında olmamalıydı’

Yapılan açıklamada, “Türk askerleri gözlem noktalarının dışında olmamalıydı” ifadeleriyle dikkat çeken Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, gözlem noktalarındaki Türk askerini korumak adına Rusya’nın elinden geleni yaptığını söyledi.
“Putin ve Erdoğan, Suriye’nin kuzeybatısındaki durumun normalleşmesi için ek önlemler alınması gerektiği konusunda anlaştı. Erdoğan ve Putin, telefon görüşmesinde İdlib’de yaşanan durumdan duydukları endişeyi dile getirdi” açıklaması yapan Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ile Erdoğan’ın 5 ya da 6 Mart’ta bir araya geleceğini duyurdu.
Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada ise, Rusya heyeti ile yapılan üçüncü görüşmede sürdürülebilir bir ateşkes ilan edilmesi, gerginliğin azaltılması ve rejimin Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi gereğinin vurgulandığı duyuruldu.
Kaynak: Artı Gerçek