PTT taşeron işçileri direnişlerinin 9’uncu gününde: “Geldik kapılarına oturduk, hala 3 maymunu oynuyorlar”

PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen’de örgütlendikleri gerekçesiyle işten çıkarılan taşeron işçilerin, İstanbul, İzmir ve Bursa PTT başmüdürlükleri önünde başlattıkları oturma eylemi 13’üncü gününde devam ediyor. PTT Genel Müdürlüğü’nün sendikal hakkı tanımayan, anayasayı tanımayan bu tavrı ile bir çözüme ulaşamayacaklarını belirten PTT-Sen Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz, “Geldik kapılarına oturduk, hala 3 maymunu oynuyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi.

PTT’de çalışan taşeron işçiler, bağımsız sendikalar PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen’de örgütlenmelerinin ardından ya ücretsiz izne zorlandı ya da işten çıkarıldı. Pandemi süresince işten çıkarmaların sözde yasak olduğu bir dönemde, sendika Genel Başkanı da dahil işten çıkarılan PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen üyeleri, 9 Aralık’ta İstanbul, İzmir ve Bursa PTT başmüdürlükleri önünde oturma eylemi başlattı.

Sendikal hakları da engellenen PTT’de çalışan taşeron işçilerin zorla ücretsiz izin ve işten çıkarılmaya karşı başlattıkları direniş bugün 9’uncu gününde. İşçiler, hafta içi her gün 11.00 ile 17.00 arasında PTT başmüdürlükleri önünde yaptıkları oturma eylemini talepleri yerine getirilene kadar sürdürmeye kararlı.

“Bu muamele, Türkiye’deki sendikal harekete karşı bir tavır”

Sürdürdükleri oturma eylemini ve işçilerin maruz bırakıldığı hak ihlallerini gazetemize değerlendiren PTT-Sen Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz, PTT’de çalışan taşeron işçilere yapılan bu muamelenin Türkiye’deki sendikal harekete karşı bir tavır olduğunu vurgulayarak, “Bütün sendikaların bu meseleye sahip çıkması lazım” diye konuştu.

Yaklaşık 1.5 yıl önce, sayıları 14 bini bulan PTT’de çalışan taşeron işçilerin seslerini duyurmak için kurdukları PTT Kargo-Sen ve PTT-Sen bağımsız sendikalarının, kuruldukları dönemden beri baskıya maruz bırakıldığını aktaran Yılmaz, bu durumu hep müzakere zemininde çözmeye çalıştıklarını ancak son gelinen noktada artık fiili bir eylemin başlatılması gerektiğine karar verdiklerini söyledi.

“PTT gibi bir devlet kurumunda yaşanan bu durum, yasaların yok sayıldığını gösteriyor”

İşçilere uygulanan sendikal baskının yanında, sendika yöneticilerinin de işten çıkarılmasıyla aleni şekilde suç işlendiğini ifade eden Yılmaz şöyle konuştu:

“Bir sendika yöneticisinin kendi rızası olmadan yerini bile değiştiremezsiniz. Değil ki işten çıkarmak. Herhangi bir sendikal baskıya TCK’nın 118. maddesinde 2 yıldan 6 yıla kadar hapis diyor. Sendika yöneticilerini de işten atamazsınız diyor. Fakat PTT gibi bir devlet kurumunda yaşanan bu durum, hukuksuzluğu ve bu yasaların yok sayıldığını gösteriyor.”

PTT’den işçilere tehdit: Eyleme katılırsanız işten atılırsınız

PTT-Sen Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz, PTT’nin bu hukuksuzluğa karşı başlattıkları direnişi uzlaşarak değil baskılayarak bitirmeye çalıştığını ifade ederek, PTT bünyesinde çalışan taşeron işçilere Kurum tarafından eyleme katılmaları durumunda işten atılacaklarını bildiren bir mesaj atıldığını söyledi.

Kurum’un işçilere gönderdiği tehdit mesajını değerlendiren Yılmaz, PTT’nin hatasını anlayıp müzakere etmek amacıyla harekete geçmek yerine bu mesajlar ile baskının dozunu artırdığını ifade etti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here