Protestolara cevap: Tehdit ve biber gazı

ABD’de devam eden olaylar bir haftayı geride bırakırken, Chicago’daki protestoda 2 kişi hayatını kaybetti. Trump ise askerleri görevlendireceğini söyleyerek eylemcileri tehdit etti.
Floyd’un öldürülmesinin ardından sokaklara çıkan eylemciler olaya karışan 4 polisin de yargılanmasını istiyor. Olayın ardından sadece George Floyd’un boğazına yaklaşık 9 dakika boyunca basan polis memuru Derek Chauvin tutuklanmıştı.

Polis şiddetini protesto eden göstericileri aşırı güç kullanımı devam ediyor. Atlanta Georgia’da polisin siyahları araçtan indirerek yere yatırdığı videoya tepkiler yağarken, olaylar sırasında gazetecilerde polisin saldırısına uğruyor.

Ayrıca Chicago’nun Cicero isimli gecekondu mahallesinde polisle göstericiler arasında çatışma yaşandı. çıkan olaylarda 2 göstericinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Al Jazeera’da yer alan habere göre 60 kişi gözaltına alınırken, ölümlerle ilgili detaylı bilgi verilmedi.
New York’ta bir araç polisler arasına daldı. Eylemcilere müdahale eden polislerin arasına giren araç 2 kişiyi yaraladı.
ABD’deki Tennessee eyaletinin başkenti ve Memphis’ten sonra en büyük şehri olan Nashville’de 60 ulusal muhafız kalkanlarını indirerek, eylemcilerle birlikte Geroge Floyd için diz çöktü.
ABD genelinde eylemler bir haftasını geride bırakırken, AP şu ana kadar 5 bin 600 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Trump tehdit etti

Beyaz Saray’dan protestocuların polis müdahalesiyle uzaklaştırdığı Lafayatte Park’a çevresindeki çok sayıda güvenlik kuvvetiyle birlikte yürüyen Trump, parkın hemen yanındaki 200 yıllık kilisenin önüne geldi ve elinde İncil’le açıklamalarda bulundu.

Trump ‘Her valiye yeterli sayıda Ulusal Muhafız görevlendirmesi yönünde güçlü tavsiyede bulunuyorum. Valiler ve belediye başkanları, şiddet olayları bitene kadar çok sayıda güvenlik gücü varlığı göstermelidir. Bir şehir ya da eyalet, sakinlerinin hayatlarını ve mallarını korumak için gerekli önlemleri almayı reddederse ABD askerini görevlendireceğim ve sorunu hızlıca çözeceğim’ diyerek protestocuları tehdit etti.
CNN’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkede günlerdir süren protestoları bastırmak için ABD ordusunu devreye sokacağını açıklamasının, Pentagon’da bazılarında “derin ve büyüyen bir rahatsızlık” yarattığını belirtti.