Pınar Gültekin davasında sanıklar getirilmedi, keşif yarına ertelendi

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada iki sanığın cezaevinden getirilmemesi nedeniyle keşif yarına ertelendi.

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i (27) öldüren Cemal Metin Avcı (32) ile kardeşi Mertcan Avcı’nın (26) yargılandığı dava kapsamında, bugün yapılacak olan keşif, Cemal Metin Avcı ile Mertcan Avcı’nın tutuklu bulundukları Afyonkarahisar Cezaevi’nden getirilmemesi nedeniyle yarına ertelendi. Erteleme kararı, mahkeme başkanı tarafından taraf avukatlarına bildirildi.

Cezaevi hakkında idari soruşturma başlatılacağı bildirilirken, Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, “Sanıklar cezaevinden getirilemediği için keşif yarın saat 13.30’a bırakıldı. Biraz önce mahkeme başkanı açıkladı, biz de mecbur bugün burada kalacağız” dedi.

Ne olmuştu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz günü kayboldu. Ailesinin başvurusu üzerine jandarma ve polis ekipleri, arama çalışması başlattı. Yapılan çalışmalar sırasında gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, Pınar’ı boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Pınar’ın kısmen yanmış cesedine ulaşıldı. Pınar, memleketi Bitlis’in Hizan ilçesinde toprağa verildi.

Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, çıkarıldığı mahkemece ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek adam öldürmek’ suçundan tutuklandı. Muğla Jandarma Komutanlığı ve Akyaka Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, yaklaşık 3 ay süren çalışma sonunda, HTS kayıtlarından, tutuklu şüpheli Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın telefon sinyallerinden, ağabeyiyle aynı zamanda bağ evinde olduğunu tespit etti. Gözaltına alınan Mertcan Avcı da sevk edildiği adliyede tutuklandı. Soruşturma sonunda, evli ve 1 çocuk babası Cemal Metin Avcı hakkında ‘canavarca hisle adam öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, kardeş Mertcan Avcı hakkında da ‘yardım ve yataklık’ suçundan 5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Duruşmada keşif kararı alındı

Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 9 Aralık günü görülen duruşmada, Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, olay  yerinde keşif yapılması talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, talebi yerinde buldu. Heyet, katil zanlısı Cemal Metin Avcı’nın akıl sağlığının yerinde olup olmadığı yönünde rapor alınması ile 22 Aralık Salı günü, olay yerinde olay yeri inceleme uzmanı ve bilirkişi marifeti ile keşif yapılmasına karar verdi. Karar doğrultusunda, keşif anında olayda kullanılan varil ile benzer ölçülerde bir varil ve sanığın kullandığını belirttiği özellikte palet bulundurulması için İl Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here