PES, Kayyum Saldırısını Ve Gözaltı Dalgasını Kınadı

Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev, HDP’ye yönelik baskıları ve HDP’li belediyelerin kayyumla gasp edilmesini kınadı.
Avrupa’daki tüm sosyal demokrat ve sol partilerin çatı partisi olan Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev, iktidarın kayyum saldırısına ilişkin açıklama yaptı.
HDP’li belediyelere yönelik saldırıları, Erdoğan’ın “İktidarı elinde tutmak için her yolu denemesi, demokrasi inkarı ve hukukun ihlali” olarak nitelendiren PES Başkanı Sergei Stanishev, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Demokratik olarak seçilmiş muhalif belediye başkanlarının görevden alınması da dahil olmak üzere iktidarı elinde tutmak için her yöntemi kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasiye yönelik bir başka saldırısına daha şahit oluyoruz. Bu demokrasi inkarı ve hukukun üstünlüğünün ihlalini en sert biçimde kınıyoruz.
PES, Erdoğan rejimi tarafından tutulan tüm belediye başkanları ve HDP milletvekilleri ile dayanışma içerisindedir. Yalnız değilsiniz, dünyadaki tüm demokratlar bu adaletsizliği görüyor. Avrupa’nın ilerici siyasi ailesi sizinle birlikte ve bizler haklarınız ve demokrasiye saygı gösterilmesi için mücadele ediyoruz.”