Paris’te göçmenler ‘özgürlük, eşitlik, belgeler’ şiarıyla yürüdü

Fransa’da binlerce kağıtsız göçmen, koşullarının iyileştirilmesi ve oturum izni talebiyle birçok kentte eylem yaptı.

Birleşmiş Milletlerce (BM) ilan edilen “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” dolayısıyla, belgesiz göçmen kolektifleri ve 260’tan fazla yerel ve ulusal kuruluşun çağrısıyla 60’tan fazla kentte kağıtsız göçmenler, koşullarının iyileştirilmesi için eylem yaptı.

Polis, Paris Büyükşehir Belediyesi önünde Cuma ve Cumartesi günü eylem yapılmasını yasakladı. Yasağa gerekçe ise Noel dolayısıyla yapılacvcak alışverişin aksamaması gösterildi ve yürüyüş güzergahını değiştirdi.

Paris’teki Opera Meydanı’nda toplanan göçmenler, “Eşitlik, özgürlük ve oturum hakkı” şiarıyla Paris Belediyesine meşalelerle ve sloganlarla yürüdü.

Eylemde tüm belgesiz göçmenlerin düzenli hale getirilmesi, haklarda eşitlik, gözaltı merkezlerinin kapatılması ve barınma hakkı taleplerini içeren döviz ve pankartlar taşındı.

Eylemde yapılan konuşmalarda, talepleri kabul edilene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirten kağıtsız göçmenler “Bugün 50 bin kişiydik yarın daha çok olacağız. Belediye ve polis eylem alanımızı değiştirdi ama bir daha ki eylemde izin istemeyeceğiz artık” denildi.

Göçmenler daha önce 3 kez, Paris başta olmak üzere birçok kentte eylem düzenlemişti.

Fransa’da 300.000 ila 600.000 arasında belgesiz göçmenin olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here