Oturma eylemi yapan Bimeks işçileri gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi önünde oturma eylemi yapan Bimeks işçilerine polis saldırdı. Çok sayıda işçi gözaltına alındı

 
Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veren patronları Vedat Akgiray’ı protesto etmek için üniversite önüne gelen işçiler burada gözaltına alındı.
Polis saldırısı öncesi burada bir açıklama yapan işçiler Bimeks’te yaşadıkları hak kaybı sürecini şu sözlerle anlattı:
“Biz bin 500 Bimeks işçisi olarak Türkiye’nin elektronik devi denilen bu şirketin bünyesinde yıllarca çalıştık. 2016’da maaşlarımızı alamamaya başladık. Bimeks’in patronlarından Vedat Akgiray, SPK Başkanlığı döneminde şirketin hisse değerleri ile oynayarak borsa vurgununu gerçekleştirirken soygunun lisansını yaptı.
“Biz Bimeks işçilerini soyma planı ile de master tezini yazmış, haberimiz yoktu. Vedat Akgiray bizi soydu, Boğaziçi Üniversitesi’nde finans profesörlüğüne devam ediyor.
“Diğer patron Murat Akgiray, maillerinde dini referanslara yer vererek bize ‘aynı gemide’ olduğumuzu söyledi, dişimizi sıkmamızı istedi. Bu arada mağazadaki ürünler peyderpey kaybolmaya başladı.
“Aynı yıl genel merkezi Almanya’da olan Alcan Systems adlı bir şirket ortaya çıktı. Birçok paravan şirket kuruldu. Alcan Systems’in mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Murat Akgiray’ın oğlu Ahmet Akgiray oldu. Murat Akgiray bizi soydu, ticari hayatına devam ediyor. Ahmet Akgiray bizi soydu, Özyeğin Üniversitesi’nde akademisyenliğe, Türkiye Uzay Ajansı’nda görevine devam ediyor.”
Bimeks Yönetim Kurulu’nun 2018’de dağıtıldığını ve bin 500 Bimeks işçisinin içeride kalan maaş ve tazminat haklarının gasp edildiğini söyleyen işçiler, “Şimdi ‘dava açsaydınız’ diyeceksiniz. Açtık. Davaları kazandık, icra takipleri de yapıldı. Ama Bimeks patronları öyle bir oyun kurmuşlar ki hukuken önümüz tıkalı. İstanbul’da bir küçük ofiste ‘faaliyetime devam ediyorum’ diyor Bimeks. İcra kâğıtlarımız kapıya gelince, çöpe atılıyor. Tanıdığımız vekilleri devreye sokalım, belki oradan bir şey çıkar dedik, kimse elini taşın altına koymadı” diye konuştu.
Açıklamanın ardından işçiler okul kapısının önünde otururken ablukaya alınarak gözaltına alındı. İşçiler durumu protesto ederek “yine geleceğiz” dedi.
Gözaltına alındığı öğrenilen isimlerden bazıları şöyle: DGD-SEN Yöneticileri Betül Celep, Neslihan Acar, Ercan Yenigün ile Atakan Başaran, Emine Soysal, Ümmühan Derya, Murat Derin, Kâmil Çetin, Dilek Aslan ve Emine Çakmak