Ordu Ünye’de maden şirketi ağaç kesimini yeniden başlattı

Ordu’nun Ünye İlçesi Üçpınar Mahallesi’nde maden şirketinin ağaç katliamı yeniden başladı. Köylüler ağaç katliamının yapıldığı alana giderek engellemeye çalıştı.

Ordu Ünye Üçpınar’da maden şirketin ağaç kesimi devam ederken köylüler de alanda toplandı. Köylülerin ve avukatların ağaç kesimi için alana geldiği, şirket yetkilileri ile görüşme yapacakları duyuruldu.

“SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR AMA SİZİ ALLAH’A HAVALE EDİYORUM”

Cevat Atar adlı yurttaş ağaçların kesildiği alana giderek. “Bu yaşananlar tam bir katliamdır yazıktır bu çam ağaçları kesilir mi. Kime bilgilendirme yaptınız? Ben buradan valimize milletvekillerimize, başbakanımıza sayın cumhurbaşkanımıza sesleniyorum, Allah aşkına bir bakın ya hu, bu katliam, şuna bir bakın. Söylenecek çok şey var ama söyleyemiyorum Allah’a havale ediyorum. Çam ağacı için Allah’a havale ediyorum” dedi.

ORÇEV: KESİM USULSÜZ

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yaptığı açıklamada, Ünye Orman İşletme Müdürlüğünün verdiği cevapla  usulsüzlükleri belgelediğini belirtti, “Ağaç işaretleme ve kesim için şirketin 2013 yılı ÇED’i delil olarak gösteriliyor. Oysa ağaç kesimi 2’nci ÇED süreciyle ilgili. 2’nci ÇED çıkmadığını göre kesim de usulsüz. Hukuksal süreç başlatılacak ama bu durumda halkın fiili mücadelesi ve müdahalesi de hak olmaktadır” dedi.

ADIGÜZEL: ALTIN KARTELİNE PEŞKEŞ

Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de ağaç katliamı ile ilgili şunları söyledi: “Fatsa Bahçeler… Ağaç katliamı yine başladı. Sn. Valimiz dahil yetkili mercileri bu hukuksuz işleme müdahale etmeye çağırıyorum. Ünye ve Fatsa Orman İşletme yetkilileri vatana ve ormana ihanet etmektedir. Hukuki süreçler tamamlanmadan, mevzuat dışında ihale yapıp, halkın ağacını, milli değerimizi ve binlerce canı altın karteline peşkeş çekmektedir. Hz Ömer’in ‘Bizi uyarmazsanız sizde hayır yoktur, uyarınızı dinlemezsek bizde hayır yoktur’ sözünü yetkililere hatırlatırım.”

KÖYLÜLER YARGILANMIŞTI

Ordu’nun Ünye İlçesi Üçpınar Mahallesi’nde İngiliz Stratex firması ve Bahar Madencilik ortaklığıyla yürütülen çalışmalarda, topraklarında maden çıkartmak için sondaj çalışmasına 28 Ekim 2020 karşı çıkan ve direniş sergileyen köylülerin bu direnişi sonrası şirket sondaj çalışmalarını tamamlamadan bölgeden ayrılmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından sondaj çalışmalarına karşı direnen ve Jandarmanın müdahalesi esnasında yaralan ve haklarında dava açılan köylülerin yargılanması 22 Mart 2021 tarihinde görülmüş, duruşması 5 Temmuz 2021 tarihine ertelenmişti.

4 yıldır faaliyette olan İngiliz Stratex firması ve Bahar Madencilik ortaklığıyla yürütülen çalışmalarda maden arama bölgesini genişletebilmek için çam ağaçları, kestane ormanı, fındık ve çam binlerce ağacı keserek katletti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here