Onlarca meydanda 10 Ekim Anması: Katilleri Unutmadık, Affetmiyoruz

10 Ekim 2015’de Ankara’da yapılacak olan “Barış Mitingi”ne devletin organize edip IŞİD eliyle gerçekleştirdiği bombalı saldırının 5. yılında, onlarca meydanda eylem yapıldı.
Ankara

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Ankara Garı’na yürümek isteyenleri engelleyen polis, Ulus Metro’da toplananlara saldırdı ve 11 kişiyi gözaltına aldı.

10 Ekim anması için Ankara Garı’na yürümek isteyenlere polis saldırısı: 11 kişi gözaltına alındı

İstanbul

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla saat 18.00’de Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde yapılacak anma öncesi Kırtasiyeci Sokakta çok sayıda kişi bir araya geldi.
Buradan iskeleye yürümek isteyenleri polis engellemeye çalıştı. 10 Ekim’de yaşamını yitirenlerin fotoğrafları polis tarafından yırtıldı. Toplananları gözaltına almakla tehdit etti. Gençlik Örgütleri sokağın aşağısından iskeleye doğru yürümeye başladı. Khalkedon Meydanı’na inen kitle caddeye çıkmak isterken, kitlenin önü polis tarafından kesildi. Burada bir süre polis tarafından kitleye izin verilmedi. Engellemelere rağmen bir koridor oluşturuldu ve kitle buradan iskeleye yürümeye devam etti.
Kitle “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganıyla yürüyerek iskeleye geldi. Yüzlerce kişi ellerinde 10 Ekim şehitlerinin fotoğraflarıyla, “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Unutmak yok, affetmek yok” sloganlarını attı.

İzmir

İzmir’in Alsancak ilçesinde Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde İzmir Emek Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla anma düzenlendi.

Mersin

Mersin’de anma Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda gerçekleştirildi.
Katliamda yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuyla başlayan eylemde ilk olarak Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan Mehmet Sümbül; DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından merkezi olarak hazırlanan basın metnini okudu. “Katliamı unutturmayacağız” diyen Sümbül, “10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.” dedi.
Açıklamanın sonrasında, katliamda yakınlarını kaybedenler konuşmalar yaptı. Kızı Gazi Güray’ı yitiren Zine Güray söz aldı. “Biz her yıl mahkemelerde, anmalarda sürekli barışı haykırdık. Kimseye de unutturmayacağız. Tüm barış güvercinlerin anısı önünde saygı ile eğiliyorum ve onlarla gurur duyuyorum” dedi. Ardından 10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybeden EMEP üyeleri Şebnem Yurtman, Elif Kanlıoğlu ve Ali Deniz Uzatmaz’ın arkadaşları adına Sedat Başkavak konuşma gerçekleştirdi.
Katliamda yaşamını yitirmiş olan Metin Peşmen’in yengesi Seher Peşmen ise, mezarları Tarsus’ta olan Metin Peşmen, Leyla Çiçek ve Orhan Altıntaş’ı mezarları başında andıklarını söyledi. Mezar ziyaretine soyadı tutmayanların alınmadığına dikkat çeken Peşmen, kendilerinden çok daha fazla kolluk gücünün mezarlıkta olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Biz barışı dillendirmeye devam edeceğiz. Biz onların hayallerini yerine getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar olarak, analar olarak barışı daha çok dillendireceğiz. Barışı direne direne alacağız.”

Anma etkinliğinde Mersin HDP Milletvekili Rıdvan Turan son konuşmacı olurken, 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin resimlerinin olduğu pankarta karanfiller bırakılarak eylem bitirildi.
Bursa
Hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. DİSK, KESK, TMMOB, TTB adına basın açıklamasını okuyan TMMOB Bursa İKK Sekreteri Ferudun Tetik şöyle konuştu: “Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler. 103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüz binlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir.”
Katiller hak ettiği cezayı alana kadar öfkeyi diri tutacaklarına değinen Tetik, “Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.
Kayseri


Basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü U. Sedat Ünsal okudu. 10 Ekim Katliamı’nın karanlık odakların eseri olduğunu söyleyen Ünsal “Emek, barış ve demokrasi mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan, kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler” dedi.
“DİSK, KESK, TMMOB, TTB olarak bir arada yaşama iradesini savunacağız” diyen Ünsal şunları ifade etti:
“10 Ekim Ankara Katliamı’nın 5. yıldönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz. Bu toprakları katliamlarla faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz.”
Basın açıklaması sonunda hayatını kaybeden 103 kişinin adları okundu. Kitle hep bir ağızdan “burada” diye haykırdı. Basın açıklaması boyunca “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “10 Ekim’i unutma, unutturma!” şiarları haykırıldı.

Diyarbakır


10 Ekim Gar Katliamı anma programı kapsamında Diyarbakır Ofis Kavşağı’nda toplanan Amed Emek ve Demokrasi Platformu, polis tarafından ablukaya alındı. Emek örgütleri saat 10.04’te 1 dakikalık saygı duruşunun ardından açıklama yaptı.
Açıklamada konuşan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Sekreteri Doğan Hatun, “10 Ekim günü Türkiye halklarına barış umudunu, barışı haykırmak için Ankara’ya yola çıktık. Ankara vardığınızda bu gün burada alınan güvenlik önlemleri orada alınmamıştı. O günün İçişleri Bakanlığına bugün burada aldığınız tedbirleri orada neden almadınız?“ diye sordu. Hatun, Diyarbakır Garına karanfil bırakılmasına izin verilmemesine tepki göstererek “Anmak için tren garına karanfil bırakmak istedik ama bu günün İçişleri Bakanı bunu engelledi. Siz karanfilleri değil katilleri engelleyin” diye seslendi.
Ardından açıklamayı okuyan Amed Emek ve Demokrasi Platformu Eş Sözcüsü Gönül Adıbelli, 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Katliamı’nın 5 Haziran’da Diyarbakır, 20 Temmuz  Suruç Katliamı’nın devam olduğunu, bu katliamların arkasındaki elin kim olduğunun aydınlatılmadan 10 Ekim dosyasını hiçbir şekilde kapanmayacağını söyledi. Adıbelli, “Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, ‘Kokteyl örgüt’ diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır. 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.

Denizli


Denizli’de anma programı için bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri basın açıklaması yaparak bombalı saldırının faillerinin hala bulunamamasına vurgu yaptı. Basın açıklaması hayatını kaybeden 103 kişinin anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Denizli Emek ve Demokrasi Güçleri adına KESK Denizli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Selçuk Göçer basın açıklamasını okudu.
Katliamda rolü bulunanların ortaya çıkarılmadığı ve asıl faillerin yargılanmadığı sürece 10 Ekim dosyasının kapanmayacağını vurgulayan Göçer, “10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.
Göçer son olarak, “Bu toprakları katliamlarla, faili meçhul cinayetlerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyle taçlandıracak, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Adana


Adana’da eylem Adana Tren Garı’nda yapıldı. Ortak basın açıklamasını KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fatma Sarıoğuz Güney okudu. Dava dosyasını takip eden avukatlardan Emek Partisi Adana İl Başkanı Avukat Sevil Aracı, dava süreci ve devam eden dava ile ilgili bilgi vererek, katliamı gerçekleştiren IŞİD örgütünün arkasındakilerin, kamunun sorumluluğunun ortaya çıkarılması için hep birlikte mücadele etme çağrısı yaptı. En basit evraklara dahi erişimin engellendiği bir soruşturma süreci ile başlanan davada gizlenmek istenenin kamunun sorumluluğu olduğunu ifade eden Aracı, “Katliamı planlayanların çoğunun yargılanıp, ceza verilip sonra bırakılan kişiler olduğunu gördük. Katliamın en büyük sebebi böylesine eli kanlı bir örgütün engellenmemesi” dedi. Dava sonucu verilen ağır cezaların ailelerin davaya sahip çıkması ile sağlandığını dile getiren Aracı, “Bugün de bu dava sürüyor. Firari sanıklarla birlikte göz yumanların, kamunun sorumluluğunun ortaya çıkarılması için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu davanın peşini hep birlikte bırakmayalım” diye seslendi.

Dersim


Dersim’de Emek ve Demokrasi Platformu tarafından katliamda hayatını kaybeden Mesut Mak ve Adil Gür’ün mezar ziyareti gerçekleştirildi. Mezar ziyaretinde aşure ve niyaz dağıtıldı ardından mezarlara karanfil bırakıldı. Sanat Sokağında yapılan basın açıklamasını okuyan KESK Sözcüsü Özcan Gürtaş, ‘Savaşa inat, barış hemen şimdi!’ diyenlerin katledildiğini, yüzlerce insanın fiziksel olarak ve yüzbinlerce insanın ruhsal olarak yaralandığını belirtti.
Basın açıklamasından sonra yapılan mezar ziyaretinde konuşan Emek Partisi Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, “Acımız ve öfkemiz hiç dinmedi aksine her geçen gün daha da artıyor. Katliamdan sonra herkesin bildiği gibi son beş yıldır açılan davalarda 2 veya 20 IŞİD’linin üzerinden yargılamalar yapılıyor. Ama bunun arkasında ki siyasi irade hiçbir zaman yargılanmadı, aksine bu yaşanan kaostan beslenmeye çalıştılar.” dedi.
Mezarlık ziyaretinde dikkat çeken polis ablukasından söz eden Tekin, “Katliam gününde ortalıkta hiçbir güvenlik görevlisi yokken bugün barışı haykırmak için hayatını kaybedenlerin mezarına yaptığımız ziyarette bu kadar kolluk gücünün bulunması, iktidarın katliam zamanında da bugün de savaş ve kaostan beslendiğini görmekteyiz. Fakat bizler Mesut ve Adil yoldaşımızın da uğruna hayatlarını kaybettiği barış ve demokrasi mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz.”

Manisa


10 Ekim 2015 Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler Manisa Manolya Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasıyla anıldı.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı İsmail Şener, 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana kadar mücadele edeceklerini belirterek “Savaş, kan ve gözyaşı bu coğrafyanın kaderi değildir. Ortadoğu’da yaşanan her gelişme barış talebinin ne kadar acil ve hayati bir talep olduğunun göstergesidir. Bu ülkenin geleceğe inanan, aydınlık yüzlü insanları sırf barış talep ettikleri, bu topraklarda yaşayan tüm insanlara savaşın kaderleri olmadığını göstermek istedikleri için işlerini kaybettiler, katledildiler. Barışı kirletmelerine izin vermeyeceğiz. Uluslararası muktedirlerin Ortadoğu ve ülkemiz üzerindeki hesaplarını bedeli ne olursa olsun bozacağız” diye konuştu.

Lüleburgaz


Lüleburgaz’da basın açıklaması Kongre Meydanı’nda gerçekleştirildi. Açıklamayı SES Lüleburgaz Temsilcisi Yetkin Aydı okudu. Açıklamaya katliamda yaşamını yitiren Emek Partisi yöneticisi Ercan Adsız’ın ailesi de katıldı
Açıklamada “103 karanfilimize sözümüz var. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız” denildi.
Ayrıca Emek Parti’li Ercan Adsız’ın mezarı başında da bir anma düzenlendi.

Çanakkale


10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen Emek Barış ve Demokrasi Mitingi’nde yaşamını yitiren aralarında EMEP Çanakkale İl Başkanı Ercan Adsız’ın da bulunduğu 103 kişi DİSK KESK TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Çanakkale İskele Meydanında anıldı.
Burada açıklamayı yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, “103 insanımızı yitirdiğimiz yüzlerce insanımızın fiziksel, yüzbinlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim Katliamı, Emek Barış ve Demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir. 10 Ekim Katliamı 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamları ile başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçasıdır. Başta 10 Ekim Katliamı olmak üzere 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim Katliamı’nın arka planı aydınlatılamayacaktır.” dedi.

Eskişehir
Eskişehirliler, KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin çağrısı ile Adalar Migros önünde biraraya geldi. Kitle adına basın metnini DİSK Eskişehir temsilcisi Günay Ayaz okudu.
“103 insanımızı yitirdiğimiz, yüzlerce insanımızın fiziksel, yüzbinlerce insanımızın ruhsal olarak yaralandığı 10 Ekim katliamı, emek, barış ve demokrasi uğruna ödenen ağır bedellerden sadece biridir” diyen Ayaz, “1 Mayıs katliamından Maraş katliamına, Bahçelievler katliamından Sivas katliamına, bu ülkenin katliamları ile hesaplaşmak için mücadele verenlerin karşısına çıkarılan duvarları ve engelleri biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır” dedi.

Kocaeli


İzmit’te DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı’nda gerçekleştirilen anmada, hayatını kaybeden 103 insanın fotoğrafının olduğu ve üzerinde “Yıkacağız katillerin düzenini” yazılı pankartın açılması engellendi. Ayrıca Kaldıraç Dergisi okurlarının “Kahrolsun Tekelci Polis Devleti” yazılı dövizi de alana alınmadı ve devrimci sosyalistler eylem çıkışı GBT’ye tabii tutuldu.
Engellenmeye tepki gösteren Eğitim Sen Kocaeli Şube Sekreteri Ömer Furkan Özdemir, “Yıllardır açtığımız pankartımıza bu sene izin verilmediği için kaybettiğimiz arkadaşlarımızın isimlerini okuyacağız. Onların barış mücadelesini devam ettirdiğimizi, aramızda olduklarını bir kez daha haykıracağız” dedi.

Hayatını kaybeden 103 insanın anısına beyaz balonları gökyüzüne bırakıldı.

Antep


Katliamda yaşamını yitirenler Antep’te yapılan basın açıklaması ve karanfil bırakma etkinliği ile anıldı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Yeşilsu Parkı’nda  katliamın yaşandığı saat olan 10.04’te gerçekleştirilen basın açıklamasına pek çok siyasi parti ve sendika temsilcisi de katıldı. ‘103 karanfilimize sözümüz var: Emek-barış ve demokrasi mücadelesi kazanacak’ başlıklı açıklamayı TMMOB il Koordinasyon Kurulu Başkanı Aykut Kocalar okudu. Açıklamanın ardından katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının önüne karanfil bırakıldı.

Çorum
Gar katliamında yaşamını yitirenler ve Emek Partisi üyesi Emine Ercan, Çorum’da Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Kadeş Meydanı’nda anıldı.
Anmada saygı duruşunun ardından konuşma yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nevzat Veldetoğlu katliamı lanetleyerek, katliamın arkasındaki güçlerin açığa çıkarılması ve katliamda sorumlu olanların yargılanmasını ve o dönemki yetkililerin hesap vermesini istedi.
Daha sonra platform bileşenleri özel araçlarla merkeze bağlı Büyük Divan Köyüne gitti. Köy meydanında toplanan kitle, köylülerin katılmasıyla kortej oluşturup sloganlar eşliğinde mezarlığa kadar yürüdü. Mezar başında yapılan saygı duruşu sonrası Eğitim Sen Şube Başkanı Aliekber Beyaz açılış konuşması yaptı. Daha sonra konuşan Emine Ercan’ın eşi Cuma Ercan dava süreciyle ilgili bilgi verdi. Emek Partisi Merkez İlçe Başkanı Hıdır Aygün yaptığı konuşmada; dün İŞİD’le iş tutanların bugün de Selefi, Cihadist örgütlerle iş tuttuklarını ülkeyi yönetenlerin politikalarında bir değişme olmadığını söyledi.

Rize-Artvin


İlk basın açıklaması Türkiye genelinde 10.04’te yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından basın açıklamasını Emek Partisi Fındıklı İlçe Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Yaşar yaptı.
Yaşar, konuşmasında “Emek, barış ve özgürlük talebinden asla vazgeçmeyeceğiz. Katliamı yapan ve yaptıranları asla unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.
Sonrasında saat 11.30’da katliamda yaşamını yitiren Elif Kanlıoğlu’nun mezarı başında anma gerçekleştirildi. Burada konuşan Hasan Azaklı, “Bugün ülkemizin en kanlı saldırılardan biri olan 10 Ekim katliamının yapıldığı gün. O nedenle Elifimizin mezarı başında, hem Elifimizin hem 103 insanımızın anısına, onları anmak için bir aradayız” dedi.
Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu da burada yaptığı konuşmada, “Ankara Garı’ndaki damlayan kanımız, nefes aldığımız sürece bizden tek tek kopuk gidecek, hesabını soramadığımız her şeyin hesabını soracağız” ifadelerini kullandı.
Ardından Rize’nin Pazar ilçesinde yapılan basın açıklamasında, “AKP destekli gerici örgütün katlettiği arkadaşlarımızın mücadelesini devam ettirmek için buradayız. 7 Haziran seçim yenilgisinin ardından ülkenin adeta savaş alanına döndürülmesinin sonucunda bu katliam gerçekleşmiştir” denildi.

Osman Turan Bozacı’nın mezarı başında yapıaln anmada konuşan oğlu Doğuş Bozacı, “İçimizdeki özlemi bir şekilde anlatabiliriz, belki bir bayram sabahıyla belki bir şarkıyla ama içimizdeki kini, öfkeyi anlatacak kelimelerimiz yok. Ben burada ne acı yaşıyorsam, ne kin yaşıyorsam hepinizin gözlerinde görüyorum. Babamın mezarındayız ama aynı acıyı Elif’te de yaşadım, 103 kişinin ölümünde de yaşadım. Açık faşizm yaşıyoruz, katliamı unutmamamız gerekiyor, her zaman birlikte hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Samsun


Samsun’da emek ve demokrasi güçleri Süleymaniye geçidinde yaptıkları basın açıklamasıyla 5 yıl önce Ankara Garında katledilen 103 Barış güvercinini andı. Açıklamada “Savaşa hayır barış hemen şimdi” “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atıldı.

Ortak açıklamayı okuyan Sol Parti’den Coşkun Konca, 10 Ekim katliamının, 6 Haziran Diyarbakır ve 20 Temmuz 2015 Suruç katliamlarıyla başlayan ve ardı ardına gelen IŞİD saldırılarının bir parçası olduğunu belirterek; “Başta 10 Ekim katliamı olmak üzere 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında bunca katliamın neden yaşandığının cevabı verilmeden 10 Ekim katliamının arka planı aydınlatılamayacaktır” dedi.
Antakya


10 Ekim Ankara katliamı anma programı Antakya köprübaşında saat 16.00’da gerçekleştirildi.
Açıklamada konuşan Eğitim Sen Hatay Şube başkanı Özgür Traş, “Savaşa inat, barış hemen şimdi” diyenlere düşmanca saldırdılar. Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce yurttaşın katılımıyla gerçekleşen emek, barış ve demokrasi mitingimize savaştan, gerilimden, kaostan ve kutuplaşmadan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler. 10 Ekim katliamında rolü olan, görevini ihmal eden, katliama yol veren ve emir veren tüm sorumlular yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız, katliamın unutturulmasına izin vermeyeceğiz ve katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.

Antalya

Antalya’da Attalos Meydanı’nda Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla 10 Ekim 2015 Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı.
Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şube Başkanı Devrim Hol’ün okuduğu basın açıklamasında, “Ardı ardına patlayan iki bomba 8’i Antalya’dan 103 canımızı bizden alırken, yüzlercemiz de yaralandı. Pek çoğumuz kalıcı hasarlar aldı, yoğun bakım servislerinde aylarını, yıllarını geçirdi” ifadeleri kullanıldı.
“Geleceğimizi katliamların sorumlularından hesap sorarak aydınlatacağız” denilen açıklamada, “1 Mayıs 1977’nin, Çorum’un, Maraş’ın ve Sivas Katliamı’nın ve daha birçok katliamın arkasındaki karanlık zihniyetle 10 Ekim’e yol açan karanlık ortaktır” ifadelerine yer verildi.
Açıklama, “Geleceğimiz barışta, yolumuz bir, çıkarlarımız bir. Savaşa hayır, karanlığa hayır! 10 Ekim’i unutmayacağız, unutturmayacağız” ifadeleriyle son buldu.
Ankara Katliamı’nda hayatını kaybeden Emek Partisi GYK üyesi Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik ise “Katiller halka hesap verecek. Mutlak bunun hesabı sorulacak. 5 yıl oldu hala ciğerlerimiz sızlıyor, yüreklerimiz sızlıyor. Düşünebiliyor musunuz, 5 yıl önce bugün sadece barış için, sadece kimse ölmesin, katliamlar olmasın, çocuklar ölmesin, ülkede barış olsun, sevgi olsun diye yüz binler alanlara gittik. Bunlardan biri de benim oğlumdu. 103 insan… Bugün etrafımızda olan polisler, siviller, o gün bizi korumadı” diye konuştu

Dikili

Dikili’de Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anıldı, ardından basın açıklaması düzenlendi.
Dikili Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklaması öncesi 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Açıklamada “Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıranların, ‘Kokteyl örgüt’ diyerek davayı sulandıranların, yol kontrollerini kaldırarak katillere adeta koridor açanların, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenlerin, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenlerin, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanların, güvenlik tedbiri almayanların katliamdaki rolü ortaya çıkarılmadıkça, asıl failler yargılanmadıkça 10 Ekim dosyası kapanmayacaktır” denildi.
Amasya
10 Ekim 2015’te Ankara Garında katledilen 103 barış güvercini Amasya’da anıldı. Saat 10.04 te kent meydanında yapılan basın açıklamasını Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün okudu.
Gebze


Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri, katledilenleri anmak ve katliamı protesto etmek için bir araya geldi.
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ortak basın açıklaması okundu.
Açıklamada “Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri olarak; 10 Ekim Ankara Katliamı’nın beşinci yıl dönümünde sözümüzü bir kez daha yineliyoruz: Bu toprakları katliamlarla, faili meçhullerle anılmaktan çıkararak barış ve demokrasiyi getirecek, emeğin ve bir arada yaşama iradesinin egemen olduğu Türkiye’yi yitirdiğimiz canlarımıza, yoldaşlarımıza, 103 karanfilimize armağan edeceğiz” denildi.
Anma bir dakikalık saygı duruşu ve sloganlar eşliğinde bir şiir ile sonlandırıldı. Basın açıklaması ve şiir, Eğitim Sen Şube Başkanı Eylem Bahadır tarafından okundu.

Edremit-Altınoluk


Edremit Demokrasi Platformunun düzenlediği anma Edremit Altınoluk Cumhuriyet meydanında yoğun bir katılımla yapıldı. Saat 10.04 geçe saygı duruşundan sonra basın açıklaması okundu. Açıklama sonrası 10 Ekim’de hayatını yitirenler için denize karanfiller bırakıldı.

Bergama

Bergama Demokrası Platformu da 10 Ekim basın açıklaması Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Eğitim-Sen Bergama Baştemsilcisi Şirin Ural tarafından okunan basın açıklamasında “Bu ülkenin katliamları ile hesaplaşmak için mücadele verenlerin karşısına çıkarılan duvarları ve engelleri biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne duvarlar örerlerse örsünler, o duvarı yıkacak tuğlaları çekip çıkaracağımızdan kimse kuşku duymamalıdır. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Katledilen arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.

Sarıgazi


Sarıgazi’ de devrimci güçlerin çağrısıyla 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yitirilenler anıldı. Anma katliamın gerçekleştiği saat 10.04’de saygı duruşuyla başladı.
Ardından 10 Ekim’de yaralanan bir gazi konuşma yaptı. Konuşmasında eşitlik, özgürlük, barış talebiyle bir araya gelen ilerici-devrimci güçlerin mücadelesini engellemek için devletin katliamlara başvurduğu, devrimci gençlerin coşkuyla halaylar çekerken patlamaların gerçekleştiğini anlattı. Katliam günü yoldaşlarını kurtarmak isteyenlerin saldırıya uğradığını ve bu katliamın planlı olduğuna değindi. Konuşmasında “Bu katliamların, saldırıların devrimcilerin mücadelesine engel olamayacağını ve hesabı sorulana kadar mücadele edecekleri” vurgulandı.
10 Ekim Gazisinin konuşmasının ardından yapılan konuşmada 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 5 yılında olduğu nice katliamlar gibi bu katliamın arkasında da egemen güçlerin olduğu, İŞID çetelerinin bizzat devlet tarafından beslendiği anlatıldı.
Anma programı hesap sorma ve örgütlenme çağrısıyla bitirildi.

Beşiktaş

Öğrenci örgütlerinin çağrısıyla yapılan eylemde “‘Bir yol kavşağındasın ve senin değişmek için çırpınıyor kaderin…’ Tarih boyunca isyan etmenin ve direnişin özgürleştirdiğini deneyimledik. Öğrendik ki gücümüz birliğimizden, örgütlülüğümüzden gelmekte. Bugün daha fazlasını yapmak, bu düzeni alt üst etmek de bizim elimizde. 10 Ekim’de yitirdiğimiz yoldaşlarımızı anmak onların bizlere bıraktığı kavgayı büyütmek için sokak sokak, mahalle mahalle örgütleneceğiz. 10 Ekim’de yitirdiğimiz yoldaşlarımızın adlarını mücadelemizde yaşatacağız. Onların hesabını bu sistemi yıkarak ve devrim için örgütlü mücadeleyi yükselterek soracağız.” denildi.

Gazi


İnşaat İşçileri sendikası kurucularından Serdar Ben, Gazi Mezarlığı’nda yapılan bir anma ile anıldı.
HDP Gazi İlçe Örgütü’nün, DİSK Dev Yapı-İş, Emeğin Gücü ve İTK’dan temsilcilerin katıldığı anmada, katliamda ölümsüzleşen altı İnşaat-İş kurucu üyesinin resimlerinin olduğu “Bitmedi daha sürüyor o kavga! İnşaat İşçileri Sendikası” pankartı açıldı.
Yapılan konuşmada “Onları anmanın yılda bir kere mezarlarının başına gelerek tören yapmak olmadığını biliyoruz. Aslolan onları şantiyelere, üretim alanlarına taşımaktır. Oralardaki faaliyetler içinde yaşatmaktır. Biz buraya onların huzurunda muhasebe yapmak, hesap vermek için geliyoruz” denildi.

10 Ekim şehidi Dicle Deli mezarı başında anıldı

10 Ekim Gar katliamında yaşamını yitiren Güney Doğan mezarı başında anıldı