Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü, #GergerlioğluYalnızDeğildir

Sosyal medyada paylaştığı bir mesaj gerekçe gösterilerek hakkında hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği bugün TBMM Genel Kurulu’nda düşürüldü. Karar okunmadan önce Genel Kurul’a gelen AK Parti 22. Dönem Milletvekili Abdurrahim Aksoy “otokrasiye karşıyım” diyerek protestoda bulundu. Gergerlioğlu salonu terk etmeyerek HDP’li milletvekilleri ile birlikte oturmaya devam edince oturum tatil edildi.

Sosyal medyada yaptığı ‘çözüm süreci sürseydi terör biterdi’ şeklindeki bir haber paylaşımı gerekçe gösterilerek hakkında hapis cezası verilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürüldü. Kararın okunması sırasında protestolar oldu. Oturuma bir kaç kez ara verilmesinin ardından Gergerlioğlu ve HDP milletvekilleri oturmaya devam edince Genel Kurul tatil edildi.

Tezkere okunurken milletvekilleri ellerindeki pankartlarla ayağa kalktı. Sıra kapaklarına vuran HDP milletvekilleri “Hak hukuk adalet” sloganı attı. Düşürme kararı yuhalandı.

BMM Genel Kurulu’ndan çıkmayan Ömer Faruk Gergerlioğlu da kararın ardından şunları söyledi: “Bu hukuksuz karara karşı arkadaşlarımızla beraber direniyoruz. Görüyorsunuz AK Parti sıraları kaçtı. Bu kararı savunacak tek bir cümle edemedi Meclis Grup Başkanvekili. Barış çağrısı paylaşımını retweet ettiğim için bunu yaptılar. Retweet eden kimseye ceza vermediler, bir tek beni seçtiler. Demoklesin kılıcı gibi bu davayı tepemde salladılar. Bir ay içinde Yargıtay harekete geçti ve kararı verdi. AYM’ye başvurmama rağmen kararı bekletmediler.”

Meclis Başkanvekili Celal Adan Genel Kurulu tekrar açtıktan sonra Gergerlioğlu’nun salondan ayrılmasını istedi. Bu arada HDP milletvekilleri slogan atarak sıra kapaklarına vurmayı sürdürdü. Bunun üzerine Adan tekrar ara vererek grup başkanvekillerini görüşmeye davet etti.

GERGERLİOĞLU ÇIKMADI GENEL KURUL KAPANDI

Celal Adan verilen aranın ardından Genel Kurulu açtıktan sonra, Gergerlioğlu’nun dışarı çıkmasını rica etti, idare amirlerini göreve davet etti. AK Partili Meclis İdare Amirleri Alpay Özalan ve Ali Şahin Gergerlioğlu’nu çıkarmak için HDP grubuna doğru gitti. HDP milletvekilleri ise Gergerlioğlu’nun önünde set oluşturdu. Bu arada gerilim ve itişmeler yaşandı. Bunun üzerine oturuma tekrar ara verildi. Kısa süre sonra geri dönen Celal Adan kavga ve gürültü durumunda genel kurulun kapatılmasını öngören içtüzük maddesine dayanarak Genel Kurulu kapattı.
Gergerlioğlu ve HDP’li milletvekillerinin Genel Kurul salonunda bekleyişi sürüyor.

‘BİZ BU MİLLETİN KALBİNDEYİZ’

Oturumun kapatılmasının ardından HDP EŞ Genel Başkanı Mithat Sancar, Genel Kurul salonuna geldi. Sancar’ın gelişi ile birlikte bütün HDP milletvekilleri ile birlikte Gergerlioğlu bir açıklama yaptı. Gergerlioğlu, “Ben milletvekili olmadan önce de bir insan hakları savunucusuydum. Vekilken de insan haklarını savundum. Vekilliğim düşürüldükten sonra da buna devam edeceğim. Ben Kürt meselesinde barışı savunduğum için ihraç edildim, soykırım muameleleri gördüm. Bunlardan sonra bu millet bize milletvekilliğini layık gördü. Şimdi tekrar hakkı hukuku söylediğimiz için milletin iradesi elinden alınıyor. Doğruyu söylediğimiz için ben ve arkadaşlarım cezalandırılıyoruz. Biz sadece halkın milletvekili değiliz, koltukların vekili değiliz kalplerin vekiliyiz. Biz Türk ve Kürt halklarının kardeşliğine inanıyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz. Maalesef ki bu Meclis’e 1994’te olduğu gibi, 1999’da Merve Kavakçı’ya yapıldığı gibi kötü bir tarihi gün yaşatıldı. Eski eş genel başkanlarımız Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı diğer arkadaşlarımızı zulmen cezaevinde tutarak susturduklarını sanıyorlar. Ama biz mücadeleye devam edeceğiz. Yaşasın halkların kardeşliği! Berxwedan jîyane!” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here