‘Ölüm listesi’ olanlar değil, 'Milyonlar aç' diyenler gözaltında

Gözaltına alınan Taylan Kulaçoğlu’nun avukatı Dilara Kara, televizyonlara çıkıp ölüm listeleri hazırladıklarını söyleyenlerin değil, “Milyonlar aç” diyenlerin gözaltına alınmasının halkı dizayn etme çabası olduğunu belirtti. 
Sosyal medyada “İsimsizler” adı altında platform kurduğu iddia edilip, bu yöndeki haberlerle hedef haline getirilen Taylan Kulaçoğlu, dün Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde gözaltına alındı. Kulaçoğlu’nun ardından gazeteci Hakan Gülseven de gözaltına alındı. “Örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan Gülseven ile Kulaçoğlu’nun Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemleri henüz başlamadı.

Savcı karar değiştirdi

Yapılan bu gözaltılara dair ulaştığımız Kulaçoğlu’nun avukatı Dilara Kara, müvekkilinin dün gözaltına alınması sonrasında Ayvalık İlçe Emniyet Müdürlüğü ile görüştüklerini belirterek, şu bilgileri paylaştı: “Bize  söylenen şey ifadesi alınacağı, ardından adliyeye sevk edilmeden bırakılacağı yönündeydi. Daha sonra bir kaç saat geçip hala bırakılmadığını öğrenince tekrar bir görüşme yaptık. Bu görüşme üzerine savcının karar değiştirdiğini söylediler. Bize; ‘Bu gece gözaltında kalacaklar, yarın da muhtemelen adliyeye sevk edilecek’ dediler. Ancak daha sonra tekrar süreç değişti. Ayvalık’tan Balıkesir TEM’e gönderildiler. Bugün 13.00-13.30 gibi ifadelerinin alınıp alınmayacakları belli olacak. Henüz daha net bir durum yok ortada.”
Av. Kara, savcının Hakan Gülseven için de gözaltı ve adliyeye sevk edilme konusunda karar değişikliğine gittiğini kaydetti.

Halkı dizayn etme çabası

Kulaçoğlu ve Gülseven’in gözaltına alınma gerekçelerin ne olduğunu tam olarak bilmediklerini ifade eden Av. Kara, “Hukuki olarak neye dayanarak söylemiştir, bunu bilemiyorum. Savcının yazılı bir kararını görmüş değilim ama genel itibarıyla değerlendirdiğimiz zaman bugün televizyonlara çıkıp ölüm listeleri hazırladıklarını gülerek söyleyen, komşularını fişlediğini söyleyen kişilerin haklarında şikayet olmasına rağmen hala ifade için çağrılmamışlar. Bakın gözaltını falan geçtim, ifade için tebligat gönderilip çağrılmamışlar bile. Ancak bunun tersi ‘milyonlar aç’ diyen veya bu halkın yaşadığı bütün sıkıntıları dertlerini sakınmadan bağıran, insanlara söyleyen, aktarmaya çalışan insanların böyle adresleri belli olmasına, çağrıldığı zaman gidecek olmalarına rağmen bu şekilde apar topar alınması, gözaltında tutulması tamamen yargı eliyle halkı dizayn etme çabasıdır” diye konuştu.