Öldürülen kadınların fotoğraflarını asan kadınlara para cezası

Adana Kadın Meclisi üyesi 2 kadına, erkekler tarafından öldürülen kadınların fotoğraflarını astıkları gerekçesiyle 24 bin TL para cezası kesildi. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na bağlı Adana Kadın Meclisi üyesi 2 kadına, erkekler tarafından öldürülen kadınların fotoğraflarını 31 Aralık 2020’de bazı durak ve Atatürk Parkı’na astıkları için para cezası kesildi. Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından kesilen cezaya, “meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kâğıt ve benzeri afiş ve ilân asmak” gerekçesi gösterildi. Emniyet, her bir kadına 12’şer bin 132’şer TL para cezası kesti.

Karara itiraz

Cezaya tepki gösteren Adana Kadın Meclisi, kadın cinayetlerine dikkat çektikleri için haklarında idari para cezası uygulandığını belirtti. Kararı Adana Sulh Ceza Hakimliği’ne taşıdıklarını aktaran Meclis, “Bir günde öldürülen 4 kadının afişlerini 31 Aralık’ta astıkları gerekçesiyle 2 üyemize üst sınırdan 12’şer bin TL para cezası kesildi. Cezaya itiraz sürecini başlattık. Kamu kurumları kadınların fotoğraflarının asılmasından değil, öldürülmesinden rahatsız olsun. Kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi kabahat değil onurdur. Afişteki 4 kadın 6284 ve İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulansaydı yaşayacaktı. 2020 yılında 300 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Kadınları değil, katilleri durdurun” diye kaydetti.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here