ÖHD'den Kilyos raporu: Yetkililere soruşturma açılmalı, ailelerden özür dilenmelidir

Kilyos’ta kaldırıma gömülen cenazelere ilişkin gözlem raporu yayınlayan ÖHD, cenazelerin ailelere teslim edilmesini isteyerek, işlemin hukuka aykırı olduğu ve sorumluları hakkında soruşturma açılması talebinde bulundu.
Garzan Mezarlığı’ndan 2017  yılından çıkarılan 282 cenazeden 261’inin İstanbul Kilyos Mezarlığı’nda bir kaldırıma gömülmesinin ortaya çıkmasının ardında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi avukatlarından oluşan heyet, olay yerinde incelemelerde bulundu. Geçtiğimiz günlerde yapılan incelemeye ilişkin rapor hazırlayan ÖHD, cenazelerin kimsesizler mezarlığına değil, kaldırım olarak kullanılan alana gömüldüğünü gözlemlediklerini ifade etti. Yayınlanan raporda, Mezopotamya Ajansı (MA) tarafından yayınlanan görüntülerde geçen olayın gerçeği yansıttığı belirtildi.

‘Soruşturma açılmalıdır ‘

Raporda şu ifadelere yer verildi: “Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan cenazelerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderen yetkililer ve bu cenazeleri İstanbul Kilyos Mezarlığında kaldırım dibine açıkça hukuka aykırı olarak ve insanlık onuru ile bağdaşmayacak şekilde defnedilmesinde sorumluluğu bulunan yetkililer hakkında adli ve idari soruşturma açılmalıdır.
İstanbul Kilyos Mezarlığı’nda kaldırım dibine defnedilen cenazelerin kimlik tespiti işlemlerinin bir an önce tamamlanarak derhal ailelerine tesliminin sağlanması, kimlik tespiti yapılmayan cenazelerin tamamının usulüne uygun şekilde çıkarılarak, çıkarıldıkları Bitlis Yukarı Ölek (Garzan) mezarlığına defnedilmesi gerekmektedir. Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılıp İstanbul ATK’ya getirilen ve mezbelelik bir alana defnedilen cenaze sahiplerinden 3 yıllık süreçte yaşadıkları travma, yas tutamama ve manevi ıstıraptan dolayı özür dilenmesi gerekmektedir.”