Öğrenciler ‘kayyum’a boykot çağrısı yaptı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, atanan rektöre karşı bugün üniversite önünde yapılacak basın açıklamasına ve alınan boykot kararına ilişkin çağrı yaptı

Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Temsilciliği Kurulu, Melih Bulu’nun kurum dışından üniversiteye rektör atanmasını kınayarak, #KayyumRektörİstemiyoruz etiketiyle de paylaşımda bulundu. Boğaziçi Dayanışması ise atamayı protesto için bugün saat 14.00’de Güney Kampüs önünde açıklama yapacak. Üniversite öğretim üyeleri de, ‘akademik yöneticiler atamayla değil, kurum içinden seçimle belirlenmelidir’ çağrısı yapıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’ne 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk kez kurum dışından rektör atanmasına tepkiler artarak devam ediyor. 2016 yılından bu yana üniversitelere seçimsiz rektör atamalarının yaygınlaştığına dikkat çeken akademisyenler ve öğrenciler, akademik ve bilimsel özerklik için seslerini yükseltmeye başladı.

Boğaziçi Dayanışması’nın sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, Güney Kampüs’te bugün saat 14.00’deki basın açıklamasına katılım çağrısı yapıldı. Ayrıca, online olarak devam eden derslerin bugün boykot edileceğini duyuran Dayanışma, “Salı gününden itibaren ise tüm Boğaziçi öğrencilerini kameralar kapalı ve profil görselinde #KayyumaGeçitYok hashtag’i yazılı biçimde derse girmeye davet ediyoruz’ açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here