Ofton İnşaat Otel işçileri yazdı… ‘Ofton inşaat grup otelleri işçilerin maaşlarını ödemiyor!’

Ofton İnşaata Bağlı; The Elysium İstanbul, Elysium Styles Hotel ve Hilton Doublethree Hotel’de çalışan yaklaşık 270 işçi Mart ayına ait maaşlarını alamıyor.
Ofton İnşaat’a bağlı bu otellerde çalışan işçilerin verdiği bilgilere göre 1 Nisan’dan itibaren her üç oteli de virüs salgını nedeniyle kapatıldı ancak işçilerin hakedişleri ödenmedi. Muhatap bulamadıklarını söyleyen işçiler, işletme tarafından kendilerine bilgi verilmediğini, işsiz, parasız ortada bırakıldıklarını belirttiler.
Turizm sektöründe full kapasiteyle çalışan işletmeler, 2019 yılını 52 milyon turistle rekor kırarak kapatmış.

İşçilerin paylaştığı diğer bilgiler şöyle:
“2020 yılının ilk çeyreğinde 4 milyona yakın turist ülkeye gelirken nisan ayına kadar işletmelerin zarar etme söz konusu değil. Pandemi sürecinde işçisine hiçbir destek ve yardımda bulunmayan Ofton İnşaat Turizm Sanayi Yatırım A.Ş, işçilere ücretsiz izin formu imzalatarak, kısa çalışma ödeneğine baş vurarak devletin ödeyeceği yüzde 60’lık maaşla başbaşa bırakmıştır.
Bu ödenekten faydalanamayan emekli ve yeni işe giren işçilerin mağduriyeti artmış hiçbir geliri olmayan bir çok işçiyse zor duruma düşmüşlerdir.
Pandemiyi bahane ederek geriye dönük Mart ayına ait maaşları yatırmayarak bu sıkıntılı süreçte işçileri daha da mağdur duruma düşüren Ofton grup yönetimi, geçmiş dönemlerde de işçilere maaşlarını ödememesi sebebiyle kamuoyunda tanınmıştır.”