ODTÜ’lü öğrenciler merdiven nöbetinde

ODTÜ’lü öğrenciler, gökkuşağı renklerine boyadıkları kampüs merdivenlerinin bir kez daha rektörlük tarafından griye boyanmaması için merdivenler önünde çadır kurup, geceleri nöbet tutmaya başladı. 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin, üç kez gökkuşağı renklerine boyadığı kampüs merdivenleri, ODTÜ Rektörlüğü tarafından aynı şekilde üç kez griye boyandı. Öğrenciler, 4’üncü kez merdivenleri gökkuşağı renklerine boyayarak, rektörlüğün bir kez daha merdivenleri griye boyamaması için kampüste kamp vurmaya karar verdi. Öğrenceler, geceleri merdivenler önünde nöbet tutacak.

‘Renkleri savunuyoruz’

ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2’nci sınıf öğrencisi Tunhan Gözlügöl, “Üniversite yönetimi renklerin kriminalize etmeye çalışıyor. Merdivenleri gökkuşağına boyamak için ciddi masraf harcıyoruz. Rektörlük de merdivenleri griye boyamak için masraf harcıyor. Artık gerçekten bir inatlaşmaya dönüşmüş durumda. Bu inatlaşmaya kabul etmiyoruz. Kayyım Rektör Mustafa Verşan Kök’ün her tarafı griye boyamasına karşı renkleri savunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Gözlügöl, ODTÜ’de kayyım rektör istemediklerini, kayyım rektör gidene kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Geceleri kalacaklar

ODTÜ Tarih Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Tuğukan Köseoğlu da, “Varlığımız ve tepkimizi görünür kılalım diye eylemimizi bu şekilde sürdüreceğiz. Çadırlarımızı kuracağız ve burada geceleri kalmaya başlayacağız” dedi. Üniversite yönetimi nöbet çadırlarına müdahale etmesi durumunda dayanışmayı büyüteceklerini söyleyen Köseoğlu, “Birçok kişinin bizimle dayanışmaya geleceğini düşünüyoruz. Fiziksel saldırı kullanarak eğer uzaklaştırmaya çalışılırsa biz de burada direniş göstereceğiz” diye konuştu.

Nöbet tutacaklar 

ODTÜ Uluslararası İlişkiler 4’üncü sınıf öğrencisi Zeynep Kıyak ise, “Rektörlüğün tavrı bir yandan komik bir yandan trajikomik. Üniversite yönetimi her seferinde sabaha karşı gökkuşağı renklerine boyadığımız merdivenleri üstünü gri boyayla bir şekilde örtüyor. Biz de nöbet tutmayı karar verdik” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here