ODTÜ öğrencileri: “Özgür bir dünya, demokratik bir üniversite için emeğin saflarına!”

1 Mayıs açıklaması yayımlayan ODTÜ öğrencileri, “Eşit, parasız, nitelikli eğitim, eşit ve özgür bir dünya, özerk ve demokratik üniversite için emeğin saflarına” çağrısı yaptı

ODTÜ öğrencileri 1 Mayıs’la ilgili açıklama yayımladı. Pandemi sürecinde alınmayan önlemler nedeniyle açılmayan üniversitelerin yönetimlerinin, öğrencilerin taleplerine kulak tıkadığı ve eğitimdeki niteliksizlik ve eşitsizliğin derinleştiği ifade edilen açıklamada, “Eşit, parasız, nitelikli eğitim, eşit ve özgür bir dünya, özerk ve demokratik üniversite için emeğin saflarına” denildi. ODTÜ’lülere 1 Mayıs’a çağrısında bulunulan açıklamada, “ODTÜ’de 27 Nisan Salı günü saat 15.00’te basketbol sahasında pankart boyamanın ardından 29 Nisan Perşembe günü saat 12.00’de Matematik Bölümü önünden 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirilecek. 1 Mayıs Cumartesi günü saat 21.00’de ise yoğunluklu olarak ODTÜ öğrencilerinin yaşadığı 100. Yıl Mahallesi’de ışık açıp kapama eylemi gerçekleştirilecek” ifadeleri yer aldı.

“Öğrenciler düşük ücretle çalışmak zorunda kalıyor”

Yaşanılan ekonomik kriz nedeniyle öğrencilerin geçim derdi ile baş başa bırakıldığına değinilen açıklamada, öğrenci ailelerinin işsiz kalması, bursların kesilmesi ve çalışan öğrencilerin işsiz kalması sebebiyle öğrencilerin çok düşük ücretlere çalışmak zorunda kaldığı ifade edildi. Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanması ile başlayan özgür ve demokratik üniversite taleplerinin sürdüğü belirtilen açıklamada protestolara katılanlara orantısız şiddet uygulandığı, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin biat etmeye zorlandığı vurgulandı. ODTÜ’de de atanmış rektörün var olduğu belirtilen açıklamada, “Üniversiteler, egemenlerin ihtiyaçları doğrultusunda yalnızca sermayeye yarar sağlayan, sorgulamayan yapılar haline getirilmek isteniyor” denildi. Antidemokratik uygulamaların KHK’lar ile sürdüğü, kadınların ve LGBT+ların kazanılmış haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedildiği, benzer uygulamaların muhalefet gösteren herkesin üzerinde sürdüğü belirtilen açıklamada “Özerk ve demokratik bir üniversitenin yolu, demokratik bir ülkeden geçiyor” denildi.

“Talepleri kazanmanın yolu işçi sınıfıyla birlikte mücadeleden geçiyor”

Pandemi döneminde Türkiye ve tüm dünyada patronların karlarını hiç olmadığı kadar arttırırken hayatı üreten emekçilerin gittikçe daha fazla sefalete sürüklendiği belirtilen açıklamada, ODTÜ’lülerin de ucuz ve kalifiye işgücü olarak görüldüğü vurgulanan açıklamada, “Bu sebeplerden dolayı öğrencilerinin yeri emekçilerin yanıdır. Bu sene 1 Mayıs’a giderken ‘Eşit, parasız, nitelikli eğitim, eşit ve özgür bir dünya, özerk ve demokratik üniversite’ taleplerimiz olabildiğince yakıcı bir hal aldı. Mücadele etmeden hiçbir iyileşmenin olmayacağını yaşayarak görüyoruz” ifadeleri yer aldı. Talepleri kazanmanın yolunun işçi sınıfıyla birlikte mücadeleden geçtiği vurgulanan açıklamada, ODTÜ’lülere 1 Mayıs’a çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “ODTÜ’de 27 Nisan Salı günü saat 15.00’de basketbol sahasında pankart boyamanın ardından 29 Nisan Perşembe günü saat 12.00’de Matematik Bölümü önünden 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirilecek. 1 Mayıs Cumartesi günü saat 21.00’de ise yoğunluklu olarak ODTÜ öğrencilerinin yaşadığı 100. Yıl Mahallesi’de ışık açıp kapama eylemi gerçekleştirilecek” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here