Örgütlü işçiler, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesini protesto eden insanları destekliyor.
New York’taki MTA çalışanları, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından Minneapolis’te polis vahşeti protestoları sırasında tutuklanan insanları nakletmeyi reddetti. Brooklyn’in Barclays Center önündeki protestolar sırasında tutuklanan insanları nakletmeyi reddeden bir otobüs şoförünün videosu cuma gecesi viral oldu.
Videoda kalabalık protestocular, direksiyon başında oturmayı reddettiği görünen bir otobüs şoförünü alkışlıyor: “NYPD, Barclays Center’da tutuklanan protestocuları aktarmak için bir otobüs kullanıyor” videoyu paylaşan @berniebromanny, “Ancak, otobüs sürücüsü onu sürmeyi reddetti” diyerek tweet attı. Video bir saatin üzerinde bir milyondan fazla kez izlendi.
“MTA’ya operasyonlarımızın polisleri sürmek için kullanılmayacağını söyledim” diye ekledi. Minneapolis otobüs şoförleri ile “dayanışma içerisinde”.
2011 yılında sendika, New York Polis Departmanı’nın otobüslere el koymasını ve şehir sürücülerini, Occupy Wall Street protestocularını tutuklayarak taşımaları için zorlanmasına engel olmak sebebiyle dava açtı.
Son günlerde, Minneapolis’teki otobüs şoförleri de benzer şekilde polisler için tutuklanan protestocuları taşımayı reddetti ve şehirdeki sendikalı işçiler, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine ve polis vahşetine karşı protestocularla daha geniş çapta dayanışma gösterdi.
Via: Aaron Gordon