Novares işçileri: Grevimiz faturayı bize kesmek isteyenlere karşı

Novares işçileri yazdı: Taleplerimiz karşılanmazsa pandemi sürecinin faturasını bizlere kesmeye çalışanlara birlik, mücadele ve grev diyoruz

Novares işçisi
Gebze

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSB) yer alan, Petrol-İş Gebze Şubesinin örgütlü olduğu Novares fabrikasında çalışan bir işçi olarak, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden ve 9 aydır sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden bahsetmek istiyorum.
Bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 virüsü, ülkemizde maalesef yeniden hızla yayılmaya devam ederken, patronların umursamaz tavrı, çalışan işçileri olumsuz etkilemektedir. İşçiler arasında tedirginlik her geçen gün büyümeye devam ediyor.
Bizim işyerimizde de birkaç arkadaşta pozitif çıkması bu tedirginliği daha da arttırdı. Patronun genel test yaptırmama tutumu devam ederken, bu devam eden TİS sürecine de gölge düşürmüştür. “Kovid-19 gölgesinde unutturulmaya çalışılıyor” gibi izlenimler var. Ama unutulmasın ki, her koşulda bizler, yani işçi sınıfı olmadığı zaman onlar da olamayacak, çark dönmeyecek.
Ocak 2020’de başladığımız, yaklaşık 9 ayı bulan sözleşme süresinin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Patronun katı tutumu nedeniyle yapılan görüşmelerde bir ilerleme kaydedilemedi. Bu nedenle 22 Eylül’de greve çıkma kararı aldık. Grev tarihi yaklaşırken, işverenin bizleri yok sayma, umursamama, içinde bulunduğumuz pandemi sürecini bahane edip taleplerimize karşılık vermemesi tutumu, biz Novares işçilerinin birliğini, bütünlüğünü, gücünü ve kararlılığını daha da güçlendirmiştir.
İşçiler “Biz olmasak onlar bir hiç”, “Bizler patronlardan sadaka istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz”, “Pandemi sürecinin faturasını bizlere kesmeye çalışıyorlar” diyerek bu sürecin işverenlere yaradığını ifade ediyorlar. Verdiğimiz bu sınıf mücadelesinden işçi sınıfının zaferle ayrılacağını hepsinin bakışlarında, konuşmalarında, duruşlarında görebiliyoruz. Bu nedenle diyoruz ki, taleplerimiz karşılanmaz ise birlik, mücadele ile grev diyoruz.

Grev sırası bizde

Novares işçisi
Gebze

Ben bir petrokimya işçisi olarak Gebze’de TİS heyecanını yaşıyorum. Toplu iş sözleşmesi sürecinin sonucunda grev kararımız asıldı. Çok mutluyuz çünkü grev demek, direniş demek, grev demek mücadele demek, grev demek heyecan demek!
Ben kendi çalıştığım işletmede daha önce hiç greve çıkmadım ama çevremizde bulunan Trelleborg fabrikasında bu heyecanı yaşadım. Büyük mücadele verildi. Ben de bu mücadeleye ortak oldum ve büyük tecrübe kazandım. Şimdi sıra bizim fabrikada. Biz işçilere mücadeleyi aşılayan, yaşatan başta değerli temsilcilerime ve Petrol-İş Sendikamıza teşekkürü borç bilirim. Ülkemizde direnişler engellenmek isteniyor, grevler yasaklanmak isteniyor. Bütün işçi sınıfının tek yürek olup yasak koyanların karşısında dimdik ayakta kalması gerekiyor.
İşçi kardeşlerime çağrımdır: işçi sınıfını tek vücut, tek yürek olmaya davet ediyorum. İşte mücadele, işte direniş! Yaşasın işçilerin birliği!