Norveç'te otobüs şoförlerinin grevine katılım artıyor

Norveç’te otobüs şoförlerinin 20 Eylül’de başlattığı greve katılım sürüyor. Greve gidenlerin sayısı 8 bin 300’e yükseldi

Norveç’te 20 Eylül’de Yrkestrafikkforbundet, Fellesforbundet, Jernbaneforbundet ve Fagforbundet adlı dört sendikaya üye 3 bin 800 otobüs şoförünün başkent Oslo ve Vikin’de başlattığı greve katılanların sayısı 8 bin 300’e yükseldi. Bugünden itibaren genişleyen grev, ülkenin Vestland, Trøndelag, Rogaland ve Finnmark, Nordland ve Kristiansand’ın illerini de kapsamış oldu. Sendikalar, anlaşmaya varılmadığı takdirde greve gidenlerin sayısının 12 bine çıkabileceğini söylüyor.
Otobüs şoförleri, daha yüksek ücret, gecikmeler için fazla mesai ücreti ve daha düzenli bir çalışma süresini talep ediyorlar. Şoförlerin örgütlü olduğu Fellesforbundet, Jernbaneforbundet og Yrkestrafikkforbundet sendikaları, grev desteğini aynı seviyede olacak şekilde koordine etti. Bu sendikalar, üye olan grevdeki otobüs şoförlerine haftada 3 bin 900 kron grev desteğini verirken, Fagforbundet Sendikası grevdeki üyelerine normal ücretlerinin yüzde 70’ini veriyor. Ancak izine ayrılan ve sendikasız olan şoförler bu ödeneği alamayacak.
Norveç’te 2006 yılında işveren ve otobüs şoförleri, otobüs şoförünün maaşının sanayi işçisinin maaşına daha uygun olması gerektiği konusunda anlaşmaya varmışlardı. Ancak son yıllarda bu kesimler arasındaki ücret açığı genişledi.
Otobüs şoförleri sadece sanayi işçilerden daha düşük ücret almıyor. Otobüs şoförleri tramvay sürücülerinden daha düşük ücret alıyor. Bir tramvay sürücüsü yıllık 500 bin kron alırken, otobüs şoförü yıllık 67 bin kron daha düşük alarak 433 bin kron ücret alıyor. Dagbladet adlı gazetenin yazdığına göre ise ilk işe başlayan bir otobüs şoförü yıllık 340 bin kron alıyor ve grevdeki şoförler bununla yaşamanın mümkün olmadığını söylüyorlar. Otobüs grevinde işe, okula, hastanelere muayene olmaya gidenler olumsuz yönde etkilenirken, şoförler bu durum için özür dilerek, işverenin verdiği sözleri tutmamasından dolayı greve çıktılarını ifade ediyorlar.

Vekter grevi devam ediyor

Norveç’te 16 Eylül’de başlayan Vekter grevi ise büyüyerek devam ediyor.  Securitas ve Avarn’ın gibi büyük şirketlerde çalışan ve Arbeidsmandsforbund’e (Norveç İşçiler Sendikası) üye 383 ile Parat Sendikasına üye 420 Vekter’in (güvenlik görevlisi), koronavirüs salgını döneminde ilk başlattıkları grev ise büyüyerek devam ediyor. İşveren örgütü NHO Service ile Handel arasında görüşülen toplu iş sözleşmesinin, Ombudsman’da da bir sonuca varılmaması sonucu, vekterlerin grevi 16 Eylül’de başladı. Bir hafta sonra, 23 Eylül’de grev büyüdü. Arbeidsmandsforbundet, Securitas ve Avarn Security’de bulunan 389 üyeyi daha greve çıkartarak, toplam greve gidenlerin sayısı 1192 ye yükseldi. Vekter’ler ücret artışı yanı sıra, sektörde kendi isteklerine bağlı olmadan, tam günden az mesai çalışmasındaki duruma yönelik iş artışını, ek çalışma saatlerinde verilen ödemelerde artış olmasını, mesleğe hazırlananlara (çıraklara) daha iyi bir düzenleme getirilmesini talep ediyorlar. Vekter grevi ülke genelinde, özelliklede ülkenin doğusunda bilet kontrolü, alışveriş merkezleri, resepsiyonlarda, mobil ve alan kontrollerinde etkili oluyor.

Destek eylemi yapıldı

Norveç Sendikalar Konfederasyonu LO Oslo ile NAF sendikası Oslo / Akershus şubesi, 23 Eylül’de, Oslo’daki Youngstorget meydanında bir Vekterlerin grevini desteklemek için bir eylem yaptı. Daha sonra LO genel başkanı Hans-Christian Gabrielsen de grev nöbetinde olan vekterlere destek ziyaretinde bulunarak, tüm LO camiası olarak bu grevlerini destelediklerini söyledi.