Newroz her yerde coşkuyla kutlandı

“Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” sloganıyla düzenlenen İstanbul Newroz’u, Yenikapı Miting Meydanında gerçekleştirilirken yerellerde de pek çok noktada kutlamalar yapıldı.

İZMİR | “HALK BURADA, BU HALKI NEREYE KAPATACAKSINIZ?”

İzmir’de Newroz, Gündoğdu Meydanı’nda “HDP halktır, halk burada” sloganlarıyla kutlandı. Pandemi ve yağmura rağmen katılımın yoğun olduğu mitingde adalet ve barış talepleri yükseldi.

Mitinge İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Emek Partisi, ESP, SYKP, Halkevleri ve Kaldıraç dahil birçok siyasi parti ve kitle örgütü katıldı. Ayrıca HDP İl Eş Başkanları Besriye Tekgür ve Kadir Baydur, HDK İl Eş Sözcüsü Sabri Gül, birleşen parti eş başkanları, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç da konuşmacı olarak yer aldı.

HDP İl Eş Başkanı Besriye Tekgür, “Newroz kadınların özgürlük isyanıdır. HDP halktır, halkın iradesi gasbedilemez. Tarih sizi yargılayacak” dedi.

İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu adına konuşan Ebru Dinçel de “Bir kez daha sesleniyoruz, yaşamın hiçbir alanından olduğu gibi siyaset sahnesinden bizi çekemeyeceksiniz. Bir gece yarısı darbesiyle Cumhurbaşkanlığını kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Bunlar hukuk, insan hakları tanımıyor, demokrasiye inanmıyor. Ferman, darbeler sizinse dağlar, sokaklar, alanlar bizimdir. Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz” dedi.

KESK MYK üyesi Elif Çuhadar da “Örgütlü bir gücü hiçbir şey yıkamaz. Bütün emekçilerle yan yana omuz omuza demokrasi mücadelesinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da “Bizleri kapatmak isteyenlere sözümüz var, tarihin çöplüğüne gideceksiniz, bizler halkız. Sizler bu halkı her gün sömürüyorsunuz; yoksulların, işçilerin, kadınların, emekçilerin sırtına basa basa bir avuç yandaşı sermayeyi her gün ihya ediyorsunuz. Her yerde Newroz ateşini yükselterek demokrasi ve barış mücadelesi veriyoruz, asla geri adım atmayacağız” dedi.

HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç da “Karşımızda çürümüş, siyasi ahlakını yitirmiş bu iktidar, Türkiye’yi yerle bir edecek adımları ardı ardına atıyor. Barış için elimizi uzatmayı da biliriz yumruğumuzu sıkıp direnmeyi de biliriz. HDP dükkan mıdır kapısına kilit vuracaksınız? HDP halktır ve halk bütün meydanlarda. Siz bu halkı nereye kapatacaksınız? İktidar bu gerçeği görecek, HDP’yi kapatamayacaksınız” dedi.

GEBZE | GERGERLİOĞLU SESLENDİ

Gebze’de Newroz kutlamasının yapılacağı alana gelenler polisin keyfi tutumuyla karşılaştı. Kıyafetinde sarı, yeşil ve kırmızı renk olan yurttaşlar polis tarafından alana alınmadı.

Newroz alanında toplanan kalabalığa Meclis’ten seslenen Ömer Faruk Gergerlioğlu, Newroz’u kutladı ve mücadele mesajı verdi.

Haberin tamamını okumak için tıklayın

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here