Mynmar’da darbe karşıtı güçler halk ordusu kurmaya hazırlanıyor

 

Myanmar’da darbe karşıtı siyasetçiler, eylemlere katılan kitleyi korumak için halk ordusu kurmaya hazırlanıyor

Myanmar’da askeri darbeye karşı çıkan ve cuntayı tanımayan siyasetçiler, darbe karşıtı protestocuları güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesinden korumak için halk ordusu kurmaya çalışıyor.

Darbe karşıtı milletvekillerince sivil hükümeti geri getirmek için kurulan Ulusal Meclisi Temsil Komitesinin (CRPH) üyelerinden Zin Mar Aung, Myanmar Now haber sitesine yaptığı açıklamada, halkı cuntadan koruyacak silahlı bir güç kurulması için etnik silahlı gruplarla görüştüklerini belirterek, “Hedefimizin yüzde 80’ine ulaştık. İlgili taraflarla görüşmeleri sürdürüyoruz” dedi.

Aung, “Mevcut durum karşısında nasıl birlik içinde hareket edebileceğimizi müzakere ediyoruz. Bize gelen cevaplar son derece olumlu” diye konuştu.

Komitenin, etnik silahlı grupları artık terörist olarak görmediğini vurgulayan Aung, “Şimdiye kadar Myanmar halkıyla el ele vererek cuntaya karşı birlikte hareket etme kararı alan bütün etnik silahlı gruplara teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.

Aung, Myanmar ordusu içinde de kendi halkına silah doğrultmak istemeyen askerlerin bulunduğunu belirterek, askerlere cuntaya karşı tavır koyma çağrısında bulundu.

“27 Mart dönüm noktası olabilir”

Protesto gösterilerinin öncülerinden Keren Khin de “Darbeden önce Tatmadaw (Myanmar ordusu) ülkenin tek resmi silahlı grubuydu. Tatmadaw, darbe yaparak bize ihanet edince etnik silahlı gruplardan bazıları CRPH’ye, protestocuları koruyabileceklerini söyledi. Şu an CRPH, halkla beraber olan gruplarla bir ordu kurarak bunu resmiyete dökmeye çalışıyor” dedi.

Myanmar’ı krizden kurtarmak için dış müdahale beklemenin de doğru olmadığını söyleyen Khin, “Halk artık cuntaya karşı tek çözümün silahlı direniş olduğu kanısında. 27 Mart’taki Silahlı Kuvvetler Günü, halkın direnişi için dönüm noktası olabilir” ifadelerini kullandı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here