Myanmar’da polis darbe karşıtı eylemcilere plastik mermiyle saldırdı

Myanmar’da polis, toplanma yasağına rağmen sokağa dökülen darbe karşıtlarına plastik mermiyle sarsıldı. Bir kişi ağır yaralandı; en az 27 kişi gözaltına alındı.

Myanmar’daki darbe karşıtı gösteriler çeşitli kentlerde devam ederken, polisin sokağa çıkan gruplara plastik mermiyle saldırdığı ve en az 27 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. Askeri yönetimin Nepido, Yangon ve Mandalay kentlerinde beş kişiden kalabalık gruplara toplanma yasağı getirmesine rağmen eylemler devam etti. Yangon’daki protestolara dair paylaşılan sosyal medya görüntülerinde, Myanmar polisinin, göstericilere plastik mermi atması dikkati çekti.

Videolarda ayrıca polis, protestocuların dağılması için havaya gerçek mermi ile ateş ederken görüldü. Polisin saldırısı sonucu üç kişinin yaralandığını açıklayan protesto grupları, şimdiye kadar en az 27 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Yangon’daki protestolara katılan 62 yaşındaki Ko Ko Htay, askeri idareyi tanımayacaklarını dile getirerek, “Bize sert davranmaya başladılar. Sivil irade yeniden kurulana kadar onlara boyun eğmeden protestolara devam edeceğiz” dedi. Darbeyle devrilen Ulusal Demokrasi Partisinin (NLD) üyesi Zin Mar Aung ise cuntanın demokratik seçimler yapılacağına dair vaatlerinin inandırıcı olmadığını ifade etti ve “Bu tür boş vaatleri daha önce de duyduk. Sivil iradeye geçiş 20 yıldan fazla sürdü. Bunun tekrar yaşanmasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Myanmar askeri yönetimi, darbe karşıtı protestoların ülkeye yayılması üzerine dün, Yangon ve Mandalay’ın yedi ilçesinde sıkıyönetim ilan etmişti. Ayrıca ülkede akşam 20.00’den sabah 04.00’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, beş kişiden kalabalık grupların toplanması yasaklanmıştı.

 

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine 1 Şubat’ta yönetime el koymuş, bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti. Devlet Başkanı Win Myint, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii ile iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliğinin (NLD) önde gelen isimleri gözaltına alınmıştı.

Myanmar’ın çeşitli illerinde 6 Şubat’ta darbeye karşı kitlesel gösteriler ve sivil itaatsizlik eylemleri başlamış, kısa sürede ülke geneline yayılmıştı. Protestoların ilk gününde askeri hükümet, bazı sosyal medya ağlarını ve telefonlara internet servisini yasaklamıştı.

Yasaklara rağmen örgütlenen darbe karşıtları, 7 Şubat’ta Yangon kentinde 2007’den bu yana en geniş kalabalığı toplayarak sokaklara dökülmüştü. Darbe karşıtı protestolar ülke dışına da yayılmış, geçen haftadan bu yana Japonya ve Tayland’daki Myanmar büyükelçiliklerinin önünde gösteriler düzenlenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here