Murat Sarısaç : Koronaya karşı en tehlikeli yerler cezaevleridir #İnfazdaEşitlikYaşatır

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Van M Tipi Cezaevi’ndeki tutukluların, koronavirüse ilişkin alınmayan önlemlerden dolayı isyan çıkardığını belirtti
Van M Tipi Kapalı Hapihanesi’nde adli tutuklu bulunan tutukluların bugün AKP tarafından meclise getirilen infaz kanun teklifinin kendileri kapsamadığını belirterek isyan ettiği bildirildi. Adli tutuklu bulanlar kanun teklifinin kendilerini kapsamadığını ve Covid-19 salgınına karşı cezaevinde gereken önlemler alınmadığını belirterek isyan etti.
Kapılara ve pencereye vuran tutuklular, bir koğuşta yangın çıkardı. Hapishaneye sevk edilen itfaiyeler kısa sürede yangına müdahale etti. Yaşananlar sırasında kimseye bir şey olmadığı öğrenildi. Olayı duyan tutuklu yakınları ise hapishaneden bilgi almak için hapishanenin önüne geldi. Konuya dair hapishane savcısının açıklama yapması bekleniliyor.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç da Van M Tipi Hapishanesi’ndeki tutukluların koronavirüse ilişkin alınmayan önlemlerden dolayı isyan ettiğini duyurdu. Twitter hesabından paylaşım yapan Sarısaç, “Van M-tipi cezaevinde, korona virüsü tedirginliğinden ve alınmayan tedbirlerden dolayı isyan çıktığı , bir çok itfaiye ve zırhlı aracın oraya gittiği şuan tutsaklara müdahele ettiği bilgisi alıyoruz. Koronaya karşı en tehlikeli yerler cezaevleridir. #İnfazdaEşitlikYaşatır” ifadelerini kullandı.