Mülteci E.B.’ye cinsel saldırıda bulunan Remzi N: Emniyette ağabeyim var

Mülteci E.B.’ye cinsel saldırıda bulunan Remzi N. hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Soruşturmayı, Remzi N.’nin polis olan ağabeyinin mesai arkadaşları yürüttü

Diyarbakır’da eşi ve 3 çocuğuyla yaşayan Suriyeli E.B. adındaki kadın, eşinin 4 yıldır yanında çalıştığı Remzi N. tarafından son iki yıl içinde defalarca cinsel tacize maruz kaldı. Eşi A.T.’nin çalışma saatleri içerisinde yaşadığı eve giderek E.B.’ye cinsel saldırıda bulunan Remzi N., bu saldırısını 2 yıl boyunca sürdürdü.

E.B.’nin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikayet sonrası cinsel taciz faili hakkında soruşturma başlatıldı. Emniyet ifadesinde ağabeyinin emniyette görevli olduğunu belirten fail Remzi N.’nin bahsettiği ağabeyi ise, geçtiğimiz aylara kadar Diyarbakır Güvenlik Şube Müdürü olan M.N olduğu ortaya çıktı.

Soruşturmayı mesai arkadaşı yürüttü

Söz konusu soruşturma dosyası Diyarbakır Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gönderilirken, soruşturmayı Diyarbakır Güvenlik Şube Müdürü olan M.N.’nin eski mesai arkadaşları yürüttü. Soruşturma esnasında ifadesine başvurulan ve Türkçe bilmeyen E.B. için tercüman sağlanmadığı, dosyadaki tanıkların ise dinlenmediği öğrenildi. Soruşturma takipsizlikle sonuçlanırken, E.B.’nin avukatları takipsizlik kararına itiraz etti. Ancak Sulh Ceza Hakimliği, bu kararı da reddetti.

Cinsel saldırı faili Remzi N. İse, Diyarbakır 1. Aile Mahkemesi’ne başvurarak, mağdur E.B., eşi A.T. ve aile avukatı Zeynep Şeşeoğulları hakkında, “Sözlü ve yazılı beyanda bulunmama kararı aldırdı. İtiraz üzerine 2’inci Aile Mahkemesi, alınan tedbirin başvurucu için şiddete uğrama olasılığıyla orantılı olmadığı, tedbirin uygulandığı kişilerin de temel hak ve hürriyetleri kısıtladığı gerekçesiyle kararın kaldırılmasına karar verdi.

Aileye ve avukata tehdit

Dosyanın avukatları, takipsizlik kararı veren savcı hakkında Adalet Komisyonu’na dilekçe gönderirken,  Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ise Diyarbakır’da Asayiş Şube Müdürü M.N. hakkında idari soruşturma başlatılması yönünde dilekçe sundu.

Remzi N.’nin E.B. ve ailesine tehditleri ise devam ediyor. Son olarak Remzi N.’, dün E.B.’nin yaşadığı evin yakınlarına giderek yanındaki iki kişiye E.B.’nin evini gösterdiği iddia edildi.

STK’lardan ortak açıklama

Olaya ilişkin Diyarbakır Barosu, Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği (İHD), Diyarbakır Tabip Odası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ortak yazılı açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada ,tedbir kararının şiddet uygulayan kişi hakkında verilmesi gerekirken, mağdurlar hakkında verilmiş olmasının bir hukuk skandalı olduğu vurgulandı.

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: Yetkililere sesleniyoruz; korunması gereken fail değil, mağdur ve ailesidir. Bu bağlamda mülteci mağdura yönelmiş cinsel taciz iddiasıyla ilgili etkin, şeffaf ve tarafsız bir soruşturma yürütülmesini, mağdura ve ailesine yöneltilmiş tehditler konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını, tehdit iddiasıyla ilgili olarak da etkin bir soruşturma yürütmesini talep ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here