Muğla Tüvtürk direnişçileri işe iade davasını kazandı

Muğla Taşıt Muayene İstasyonundan sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan 18 işçinin işe iade davasında karar çıktı. Fesih sebebinin sendikal nedenle olduğuna hükmeden mahkeme, 7 işçinin işe iadesine karar verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Nakliyat-İş sendikası, işe iade kararı verilen işçilerin yasal süre içinde başvurusuna rağmen işverence süresi içinde işe başlatmaması durumunda işçinin brüt 12 aylık ücreti ve boşta geçen 4 aylık ücreti tutarında sendikal tazminat ödenmesine de hükmedildiğini belirtti.

Merkezi Urfa’da bulunan Muğla Taşıt Muayene İstasyonunun sendikanın çoğunluk yetkisine yaptığı itirazın, Urfa 3. İş Mahkemesince reddedildiğini de hatırlatan Nakliyat-İş, işverenin işçiler üzerinde uyguladığı baskı ve tehditle sendikadan istifaya zorlamasına yönelik Cumhuriyet Savcılığına yaptıkları suç duyurusu davasının da 30 Mayıs 2019’da Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılacağını duyurdu.

Nakliyat-İş açıklamasında, “Muğla Tüvtürk İşvereni ne yaparsa yapsın üyelerimiz işe geri dönecek ve toplu iş sözleşmesi imzalanacaktır. Buna inancımız tamdır. Mücadelemiz tüm kararlılığı ile devam ediyor. Tıpkı 240 gündür olduğu gibi” denildi.