Minneapolis’te polis, Daunte Wright adlı siyah genci öldürdü, halk sokağa döküldü

George Floyd’un katledildiği ABD’nin Minneapolis kentinde Daunte Wright adlı siyah bir genç daha polis tarafından öldürüldü. Bölgede protesto gösterileri düzenlendi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD’de George Floyd’un katledildiği Minneapolis kentinde polis dün trafik kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla durdurduğu aracın şoförü 20 yaşındaki Daunte Wright adlı siyah genci ateşli silahla vurarak öldürdü. Bölgede protesto gösterileri düzenlendi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yerel basındaki haberlere göre olay geçen sene Flody’un öldürüldüğü yerden 16 kilometre uzaktaki Brooklyn Center beldesinin Orchard Bulvarı’nda meydana geldi.

Polis, hakkında yakalama kararı bulunduğu iddia edilen 20 yaşındaki Daunte Wright’ın gözaltı işlemi sırasında kaçmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle öldürüldüğünü savundu.

Daunte Wright’ın annesi Katie Wright ise olay sırasında oğlu ile telefonda konuştuğunu belirterek “Beni 13.40 civarında aradı, polis tarafından durdurulduğunu söyledi. ‘Dikiz aynasında araç kokuları asılı diye durdurdular’ dedi. Sonra boğuşma sesleri duydum, polis memurlarının ‘Daunte, kaçma’ diye bağırdıklarını duydum. Sonra bir başka memur, ‘Telefonu kapat’ dedi ve telefonu kapadı. Bir dakika sonra aradım. Kız arkadaşı -o yanındaydı- cevap verdi. Vurulduğunu söyledi. Telefonu çevirdiğinde sürücü koltuğunda cansız yatıyordu” dedi.

PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

Wright’ın polis kurşunuyla hayatını kaybettiğinin duyulmasının ardından halk sokağa döküldü. Bir grup olay mahallinde toplanarak polis şiddetini protesto etti, polis araçlarının camlarını kırdı.

Akşam saatlerinde Brooklyn Center polis karakolu önünde toplananlar da gece geç saatlere kadar eylemlerini sürdürdü. Eylemin kitleselleşmesinin ardından polisler göz yaşartıcı gaz ve pilastik mermilerle müdaha ederek kitleyi dağıtmaya çalıştı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Brooklyn Merkez Belediye Başkanı Mike Elliott, sokağa çıkma yasağı emri çıkardığını söyledi. Brooklyn’de tüm okullar kapatılırken her türlü program ve etkinliklerin de iptal edildiği duyuruldu.

GEORGE FLOYD’UN ÖLDÜRÜLMESİ

Minneapolis kentinde 25 Mayıs 2020’de 46 yaşındaki siyah vatandaş George Floyd, gözaltına alınırken diziyle boynuna bastıran polis tarafından boğularak öldürülmüştü. Floyd’un öldürülmesi dünya genelinde ırkçılık karşıtı, polis şiddetini kınayan protestoların fitilini ateşlemişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here