Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Beyza Bulbağ ‘suçlu’ olma ihtimali nedeni ile tutuklandı

Cumhurbaşkanına yazılan mektup nedeni ile, halkı kin nefret düşmanlığa tahrik ve suç işlemeye tahrik” iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen MSGSÜ öğrencisi Beyza Buldağ, mektubun yayınlandığı hesabın kendisine ait olma ihtimali nedeni ile tutuklandı.

Sabah saatlerinde İzmir Buca ilçesinde evine baskın yapılarak gözaltına alınan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencisi ve Sosyalist Devrimci Gençlik (SDG) üyesi Beyza Buldağ, İzmir’den İstanbul’da bulunan Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadesi biten Buldağ, “Halkı kin nefret düşmanlığa tahrik ve suç işlemeye tahrik” iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki ifade işlemleri ardından Buldağ “Halkı kin nefret düşmanlığa tahrik ve suç işlemeye tahrik” iddiasıyla tutuklandı. Mahkemenin karar tutanağındaki tek gerekçe ise polis tutanağında yer alan “söz konusu hesabın şüpheliye ait olabileceği” iddiası gösterildi.

Sosyalist Devrimci Gençlik, sosyal medya hesabından Buldağ’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanmasına karşı devam eden protestolarla ilgili WhatsApp grubu kurduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı bilgisini paylaşmıştı.

Boğaziçi protestoları kapsamında daha önce 8 öğrenci tutuklanmıştı. Buldağ ile birlikte tutuklanan öğrenci sayısı 9’a yükseldi.

Tutuklanmasının ardından Beyza’nın avukatlarından açıklama

Tutuklanan Öğrenci Sendikası üyesi Beyza Buldağ’ın avukatlarından açıklama geldi. Avukatlar adına Özgür Urfa tarafından yapılan açıklamada, “Beyza bugün Anıl ve Şilan’a özgürlük istediği iddiasıyla tutuklandı. Savcılık, gözaltına alınan, tutuklanan öğrencilere özgürlük istemeyi suç olarak nitelendirdi. Mahkeme de bunu suç olarak nitelendirip Beyza’yı tutukladı. Anıl ve Şilan’a, tüm tutuklu öğrencilere özgürlük istemek suçsa, bu suçu işliyoruz. Anıl ve Şilana, bütün tutuklu öğrencilere özgürlük istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here