Metrobüste cinsel saldırıda bulunan Fatih Özdemir'e 6 yıl hapis cezası

23 Nisan tarihinde Zincirlikuyu-Beylikdüzü metrobüs hattında bir kadın Fatih Özdemir tarafından cinsel saldırıya uğramış ve olayı fark ettiği anda cep telefonundan video çekerek Özdemir’i teşhir etmişti. Avcılar Araştırma Büro Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alınan Fatih Özdemir’in ifadesinde “Kadın birden bağırınca korktum ve altıma kaçırdım. Bir şey yapmadım.” dediği öne sürülmüş, Özdemir polisteki sorgusunun ardından Küçükçekmece Adliyesi’ne sevk edilerek tutuklanmıştı.
Tutuklu yargılanan Fatih Özdemir, 3. duruşmada pantolonundaki lekenin Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapora göre sperm olduğu tespit edilmesi ve aleyhindeki tüm delillere rağmen tahliye edilmişti.
Bugün görülen karar duruşmasında saldırgan Fatih Özdemir inkar etmeye devam ederken, saldırganın avukatı Fatih Özdemir, N.C. bağırana kadar geçen sürede Fatih Özdemir’i uyarmadığını söyleyerek saldırganı savundu. 
Hakim, Fatih Özdemir’e 6 yıl hapis cezası verirken; duruşma sonunda yapılan açıklamada İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’nden Av. Birsen Baş Topaloğlu; suçun basit cinsel saldırıdan verildiğini ve herhangi bir indirim uygulanmadığını belirtti.
Baş Topaloğlu saldırganın başta tutuklu yattığı için şu an tutuklanmadığını, cezanın istinafa tabi olduğunu ve saldırganın istinafa başvurabileceğini söyledi. Aynı şekilde kendilerinin de  hakaret davasının reddedilmesinden ötürü istinafa gideceklerini belirtti. Ayrıca, olayın metrobüste gerçekleşmesinin davanın niteliğini değiştirmesi gerektiğini, fakat metrobüsün yaşam/kamusal alan sayılmadığını ve bu konuda kanunda değişiklik yapılması için mücadele edeceklerini de ifade etti.