Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan hapis cezası istendi

Bir televizyon programındaki sözleri gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçlamasıyla yargılanan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında mütalaasını açıklayan savcı, iki sanatçı için 4’er yıl 8’er aya kadar hapis cezası istedi. Duruşmaya sözlükle katılan Gezen, “Sözlükte de ‘haddini bil’ ibaresi hakaret olarak geçmemektedir. Değerini bil anlamına gelmektedir” dedi.

21 Aralık 2018 tarihinde bir televizyon programında söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan haklarında dava açılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Metin Akpınar ve taraf avukatları katıldı. İlk celsede savunma yapan Metin Akpınar duruşmaya katılmadı.

Müjdat Gezen duruşmaya sözlükle geldi

Müjdat Gezen savunmasında, “Haddini bil demek hakaret olsaydı Cumhurbaşkanı söylemezdi” dedi. Gezen, duruşmaya getirdiği Türkçe sözlüğü göstererek, “Sözlükte de haddini bil kelimesi hakaret olarak geçmemektedir. Değerini bil anlamına gelmektedir” dedi.

‘Hakaret yoktur, eleştiri vardır’

Gezen’in avukatı Fuat Selvi de “Müvekkilimizin söylediği sözde hakaret suçunun unsurları yoktur. İddianame düzenlenmesi mümkün değildir” dedi. Avukat Selvi, müvekkili Gezen’in beraatını istedi.

Duruşmada söz alan Gezen’in diğer avukatı Ziya İlker Göktaş da “Haddini Bil” ibaresinin suç unsuru içermediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sık sık kullandığına dikkat çekti.

Metin Akpınar’ın avukatı Ahmet Köksal Bayraktar da sözlerin eleştiri kapsamında kaldığını belirterek, “Sözlerin tümü dikkate alındığında hakaret yoktur eleştiri vardır. Müvekkilimin beraatini talep ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ise şikayetlerinin devam ettiğini, Gezen ve Akpınar’ın cezalandırılmalarını istediklerini söyledi.

Savcı 4’er yıl 8’er aya kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi

Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Gezen ve Akpınar’ın programda söyledikleri sözler nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 4’er yıl 8’er aya kadar hapis ile cezalandırılmalarını istedi.

Mütalaaya ilişkin söz alan Gezen’in avukatı Celal Ülgen ayrıntılı savunma yapmak ve mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi. Gezen’in duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti. Mahkeme Müjdat Gezen’in duruşmalardan vareste tutulmasına ve avukatlarına savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?

Gazeteci Uğur Dündar tarafından sunulan Halk Arenası programına konuk olan Metin Akpınar programda, “Polarizasyondan ve kargaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek kavga dövüş olmaz, bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak, her faşizmin karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir” demişti.

Programın diğer konuğu Müjdat Gezen ise “Herkesi azarlıyor. Herkese parmak sallıyor. Herkese haddini bil diyor. Bak kardeşim, bak Recep Tayyip Erdoğan sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın haddini bil” ifadesini kullanmıştı.

Akpınar ve Gezen hakkında sarf ettikleri bu sözler nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı’nı hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulundukları yönünde haberler yer aldığının tespiti üzerine” soruşturma başlatılmıştı. Aralık ayında mahkemeye sevk edilen iki sanatçı hakkında konulan adli kontrol şartı daha sonra kaldırılmıştı.

İki sanatçı hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in 21 Aralık 2018 tarihinde bir televizyon kanalında yaptığı konuşmaların medyada yer aldığı yönünde ihbarda bulunulması üzerine soruşturmanın başlatıldığı belirtilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here