Metal İşçileri: Sabrımız taştı, greve hazırız!

Birleşik Metal-İş tarafından MESS Grup TİS kapsamında anlaşmazlıkla devam eden görüşmeler sonrası, Sendika Gebze’de miting yapma kararı aldı.
Metal işçileri ile MESS arasında süren TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış ve sorun arabulucuya gitmişti. Arabulucu raporunun taraflara ulaşmasından sonra Birleşik Metal-İş Sendikası grev sürecini başlatacağını açıkladı. MESS’in, işçilerin talepleri karşılayacak bir teklifle gelmemesi halinde greve gitmekten başka çareleri kalmayacağını belirten Birleşik Metal-İş Sendikası yönetimi, eylemleri başlatma kararı aldı.

4 İL 2 İLÇEDE BASIN AÇIKLAMALARI
Aldığı bir dizi  karara göre işyerlerinde 13 Ocak Pazartesi ve 14 Ocak Salı günleri, tüm vardiyalarda işçiler alkışlarla, düdüklerle ve sloganlarla hep birlikte yürüyerek yemek paydosuna çıkacak, yemeği birlikte yiyecek ve birlikte işbaşı yapacak. Eylem kararları 13 Ocak Pazartesi günü Eskişehir’de, 14 Ocak Salı günü Mersin, 16 Ocak Perşembe Kocaeli’nde, 17 Ocak Cuma günü ise İzmir’de işçiler vardiya çıkışlarında tüm üye işçilerin katılacakları kitlesel basın açıklamaları yapacaklar. 15 Ocak Çarşamba ve 16 Ocak Perşembe günü vardiya girişlerinde servislerden inilecek, tüm işçiler toplandıktan sonra fabrikaya kadar alkış, düdük ve sloganlarla yürünecek.
BİNLERCE İŞÇİ GEBZE MİTİNGİNE AKACAK
Öte yandan Sendika, 6 Ocak Pazartesi gününden itibaren 18 Ocak tarihine kadar MESS’e bağlı  tüm iş yerlerindeki üyelere yönelik  grev eğitimleri düzenleyecek. İş yerlerinde fazla mesailerin kaldırıldığı, erkek çalışanların sakal bırakma  eylemi başlatacakları bildirildi. 19 Ocak Pazar günü Gebze’de tüm bölgelerden yüzlerce üyenin katılacağı büyük bir miting düzenleyecek.