Merve Kotan davasında karar açıklandı: Katile iki kez ağırlaştırılmış müebbbet cezası verildi

Aydın’da ayrılmak istediği erkek arkadaşı tarafından katledilen 19 yaşındaki Merve Kotan davasında bugün karar çıktı. Sanık hiçbir indirim uygulanmadan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Aydın’da 15 Ağustos 2019’da Muhammet Gürsoy, kendisinden ayrılmak isteyen 19 yaşındaki Merve Kotan’ı ve o sırada yanlarında olan arkadaşı Ekim T.’yi pompalı tüfekle katletti.
Gürsoy’un ikişer kez ağırlaştırılmış müebbetle tutuklu olarak yargılandığı davanın duruşması bugün saat 14.00’da görüldü.
Sanık hiçbir indirim uygulanmadan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme kararının ardından soL’a konuşan Merve Kotan’ın ablası Esra Kotan, kadın cinayetlerinde katillerin işledikleri suçlara göre çok az ceza aldığını, kendilerinin mücadelesi sayesinde emsal olacak bir karar çıktığını belirtti. Kotan şöyle devam etti:

‘Yüksek cezalar verilirse kadın cinayetleri azalır’

“Mahkemeden alınan kararlar, işlenilen suçlardan uzak, anayamızda daha alt suçlardan veriliyor. Suçlardan daha az cezalar alıyorlar. Bu sebeple katiller, suç işlemeye teşvik ediliyor.
Söylenen bahanelerle, ‘namus cinayeti’ gibi hukuki olmayan bahanelerle indirimli cezalar alıyor katiller. Bu da suça teşvik ediyor. Ancak bizim duruşmamızda biz bunun olmaması için mücadele ettik. Katiller var olan kanunların yasaların etkin ve uygun şekilde uygulandığını bilirlerse kadın cinayetlerinin azalacağını düşünüyorum.

‘Gazetecilerin eril dili kullanmadan doğru haberleri aktarması mücadeleye katkı sağlar’

Son olarak söylemek istediğim şey,  bizim kardeşimizin haberini ilk aldığımız zamanki haberler, bizim acımızı katladı. Doğru olmayan, katilin ifadeleri üzerinden yapılan haberler vardı. Biz aile olarak bunun mücadelesini vermeseydik, ben kardeşim adına hesaplar açıp yaşananları anlatmasaydım eğer, basının ata erkil zihniyet ile yaptığı haberler insanlar tarafından bilinmeye devam edecekti. Nasıl ki bizim bugünkü duruşmamızda emsal olması gereken bir karar çıktıysa, aynı şekilde burada insanlar bize gelip destek oluyorsa, gazetecilerinde eril dil kullanmadan doğru haberleri aktarması, kadın cinayetlerini durdurmak adına verdiğimiz mücadelemize katkı sağlayacaktır.