Mersin/Mezitli’de bahçe sahipleri AKP’ye yürüdü: Buraya sanayi istemiyoruz

Mersin/Mezitli’de 60 bin narenciye ağacının bulunduğu tarım arazisinin sanayi sitesi yapılmasına tepki gösteren bahçe sahipleri, ‘Buraya sanayi istemiyoruz’ sloganlarıyla AKP binasına yürüdü.

Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Davultepe Mahallesi’nde kurulacak olan Küçük Sanayi Sitesi’nin, 360 dönümlük narenciye bahçelerinin bulunduğu alana kurulmak istenmesi tepkilere neden oldu. Sanayi sitesi yapılmak istenen alanla ilgili 7 Ocak’ta yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile acil kamulaştırılması kararı alındı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılma kararı verilen alandaki bahçe sahipleri ise karara tepki gösterdi. Davultepe Mahallesi’nde bir araya gelen bahçe sahipleri, “Köylü milletin efendisidir sözü nerede kaldı”, “Biz de insanız biraz vicdan” ve “Rant olunca vatandaş unutuldu” yazılı pankartlar ve “Buraya sanayi istemiyoruz” sloganlarıyla AKP Mezitli ilçe binasına yürüdü.

‘Ranta izin vermeyeceğiz’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; belirtilen arazide 60 bin civarında narenciye ağacının olduğunu söyleyen yurttaşlar, söz konusu bölgede rant amacıyla değişiklik yapıldığına dikkat çekti. Denize bin 200 metre, anayola 800 metre mesafede olan yerin sanayi sitesi olarak yapılandırılmasıyla çiftçilerin hedef alındığını dile getiren yurttaşlar, yetkililere şöyle seslendi: “1950’de beri burada tarım yapıyoruz. 20 yıllık binlerce ağaç var. Bu alanın ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Alınan bu karardan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor.”

AKP binasına yürüdüler

Yapılan açıklamanın ardından bahçe sahipleri AKP Mezitli İlçe binasına yürüdü. Pankartlarıyla ilçe binasına giren bahçe sahipleriyle konuşan AKP yetkilisi, konu hakkında herhangi bir bilgisinin olmadığını ileri sürdü. Yapılan görüşmenin ardından bahçe sahipleri AKP binasından ayrıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here